Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گزارش حملات فجیره در شورای امنیت: احتمالا توسط عامل دولتی انجام شده است

گزارش حملات فجیره در شورای امنیت: احتمالا توسط عامل دولتی انجام شده است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امارات عربی متحده به اعضای شورای امنیت سازمان ملل روز پنجشنبه ۶ ژوئن (۱۶ خرداد) گفت که حملات به چهار نفت‌کش در نزدیکی سواحل این کشور عملیاتی «پیچیده و هماهنگ» بوده که به احتمال زیاد توسط یک عامل دولتی انجام گرفته است.

آگهی

امارات عربی متحده روز پنجشنبه ۶ ژوئن (۱۶ خرداد) به اعضای شورای امنیت سازمان ملل گفت که حملات به چهار نفت‌کش در نزدیکی سواحل این کشور عملیاتی «پیچیده و هماهنگ» بوده که به احتمال زیاد توسط یک عامل دولتی انجام گرفته است.

امارات به همراه نروژ و عربستان در گزارشی نتایج بررسی‌های اولیه خود را در اختیار اعضای شورای امنیت قرار دادند اما در این گزارش نامی از ایران نیامده است.

این در حالی است که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا ۳۰ مه (۹ خرداد) گفت که کشورش مدارک دخالت ایران در انفجارهای بندر فجیره را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه می‌کند.

یک روز پس از این اظهار نظر بولتون، مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا هم انگشت اتهام را به سوی ایران گرفت و گفت که این کشور با «حمله» به نفتکش‌ها در خلیج فارس در تلاش بوده تا قیمت جهانی نفت را بالا ببرد.

بیشتر بخوانید:

طبق یافته‌های تحقیقات اولیه امارات، نروژ و عربستان، این حمله‌ها نیازمند متخصص مسیریابی قایق‌های سریع السیر و غواصان آموزش دیده برای کارگذاشتن مین‌های معناطیسی روی بدنه نفت‌کش‌ها بود به‌طوریکه به آن‌ها آسیب وارد کنند اما باعث غرق شدن نفت‌کش‌ها نشود.

رویترز
یکی از نفت‌کش‌های آسیب دیده بر اثر انفجار مین مغناطیسیرویترز

این سه کشور همچنین اعلام کردند: «در حالی‌که تحقیقات همچنان در حال انجام است اما این واقعیت‌ها به‌طور جدی نشان می‌دهد چهار حمله بخشی از یک عملیات پیچیده و همانگ توسط عاملی است که ظرفیت عملیاتی قابل توجه دارد که احتمالا یک عامل دولتی باشد.»

آن‌ها معتقدند که این حملات کار چندین تیم عملیاتی بود که به‌گونه‌ای آن را هماهنگ کرده بودند که انفجارهای هر چهار نفت‌کش در مدت کمتر از یک ساعت انجام شود.

دو نفت‌کش عربستان، یک نفت‌کش امارات و یک نفت‌کش نروژ در تاریخ ۱۲ مه (۲۲ اردیبهشت) در آب‌های فجیره مورد هدف قرار گرفتند و گرچه خسارات جدی به این نفت‌کش‌ها وارد نشد اما تنش‌ها بین ایران و ایالات متحده آمریکا را تشدید کرد.

گرچه در گزارش این سه کشور به شورای امنیت سازمان ملل متحد نامی از ایران برده نشده است اما عبدالله المعلمی دیپلمات سعودی در سازمان ملل، ایران را مسئول حملات عنوان کرد: «ما معتقدیم که مسئولیت این حملات برعهده ایران است. ما در بیان این موضوع تردید نداریم.»

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران یک روز پس از حمله به این چهار نفت‌کش، آن را «دسیسه بدخواهان» عنوان کرد و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست شورای امنیت سازمان ملل؛ کشورهای غربی بار دیگر به ایران هشدار دادند

نظرسنجی یورونیوز؛ تنش بین ایران و آمریکا به کجا می‌انجامد؟

فرمانده سنتكام: نشانه‌ها حاکی از عقب نشینی ایران از مواضعش است