Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش تند سازمان همکاری اسلامی به برپایی اجلاس کشورهای اسلامی در مالزی

سازمان همکاری اسلامی
سازمان همکاری اسلامی Copyright OIC
Copyright OIC
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دفتر نخست وزیر مالزی در بیانیه ای تاکید کرده است که هدف از برپایی این اجلاس آنطور که برخی منتقدان و یا تحلیلگران گفته‌اند دامن زدن به دسته بندی و تشکیل «بلوک» جدیدی نیست.

آگهی

سازمان همکاری اسلامی روز چهارشنبه در انتقادی تند و آشکار به اجلاس کشورهای اسلامی در مالزی اعلام کرد که برپایی این نوع نشست‌ها موجب «تضعیف اسلام» می‌شود.

يوسف العثيمين، سیاستمدار عربستانی که دبیر کلی سازمان همکاری اسلامی را برعهده دارد در گفتگو با بخش عرب زبان شبکه اسکای نیوز گفت: «برپایی اجلاس و نشست‌هایی خارج از چارچوب سازمان همکاری اسلامی، به ویژه دراین برهه از زمان که جهان شاهد مناقشات متعدد است به نفع امت اسلامی نیست.»

دبیر کل سازمان همکاری اسلامی بدون آنکه به صورت مستقیم نامی از مالزی ببرد در ادامه تاکید می‌کند: «این نوع نشست‌ها سبب تصعیف اسلام و مسلمانان می‌شود.»

برخی از تحلیل‌گران معتقدند که برپایی اجلاس کوالالامپور زمینه تشکیل یک آلترناتیو را برای سازمان همکاری اسلامی فراهم می‌کند که به صورت «دو فاکتو» توسط عربستان هدایت می‌شود و دبیرخانه دائمی آن نیز در شهر جده است.

این در حالیست که مقامات مالزی این فرضیه را رد کرده‌اند. دفتر نخست وزیر مالزی در بیانیه ای تاکید کرده است که هدف از برپایی این اجلاس آنطور که برخی منتقدان و یا تحلیلگران گفته‌اند دامن زدن به دسته بندی و تشکیل «بلوک» جدیدی نیست.

این واکنش تند در حالی ایراد می‌شود که عربستان،‌ کشوری که ریاست دوره‌ای سازمان همکاری اسلامی را برعهده دارد برپایی نشست کشورهای اسلامی در کوالالامپور را ناکارآمد توصیف و از حضور در آن امتناع کرده بود.

غیبت عربستان سعودی، کشوری که مقاماتش تولیت دو مکان مقدس در شهر مکه و مدینه را برعهده دارند از دید تحلیل‌گران خود نشانه دسته بندی و اختلاف نظرهای عمده میان کشورهای اسلامی در جهان است.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، ملک سلمان در جریان گفتگویی تلفنی با مهاتیر محمد تاکید کرده است که مسائل عمده جهان اسلام باید در جریان نشستی مورد بررسی و تحلیل قرار گیرد که توسط سازمان همکاری اسلامی سازماندهی و تدارک دیده باشد.

پاکستان نیز از جمله غایبان مهم نشست کوالالامپور است. به گفته برخی مسئولان پاکستانی عمران خان که خود از سازماندهندگان این نشست بوده تحت فشار ریاض از شرکت در آن انصراف داده است.

در مقابل ایران و قطر، دو کشوری که روابط پرتنشی را با ریاض پشت سر می گذرانند در عالی‌ترین سطح در اجلاس کوالالامپور شرکت دارند. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران و تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر روز چهارشنبه برای شرکت در این نشست وارد پایتخت مالزی شدند.

ایران که روابط دیپلماتیک‌اش با عربستان سعودی در پی تعرض به سفارت این کشور در تهران دستخوش تنش و بحران شد بر سر مسائل منطقه‌ای با این کشور همچنان در نزاع به سر می‌برد. قطر نیز بر سر اختلافات سیاسی از جمله حمایت از جنبش‌های اسلامگرا و نیز نزدیکی با ایران در قطب مقابل سه متحد منطقه‌‌ای یعنی عربستان سعودی، امارات عربی متحده، بحرین قرار گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بیست کشور اسلامی در غیاب عربستان و پاکستان در مالزی گردهم آمدند

ترکیه از نشست اضطراری سازمان همکاری اسلامی در پی ادعای ارضی نتانیاهو خبر داد

سازمان همکاری‌های اسلامی؛ همسویی ایران و عربستان در مخالفت با آمریکا