Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اعتراض‌های هند؛ اعلام همبستگی هنرمندان بالیوود با دانشجویان مسلمان

اعتراض‌های هند؛ اعلام همبستگی هنرمندان بالیوود با دانشجویان مسلمان
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتراض‌های عمومی به قانون جدید اعطاي شهروندی به مهاجران غیرمسلمان سه کشور همسایه هند، روز دوشنبه با اعلام همبستگی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر این کشور و هنرمندان سینمای بالیوود ابعاد وسیع‌تری به خود گرفت.

آگهی

اعتراض‌های عمومی به قانون جدید اعطای شهروندی به مهاجران غیرمسلمان سه کشور همسایه هند، روز دوشنبه با اعلام همبستگی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر این کشور ابعاد وسیع‌تری به خود گرفت.

دانشگاه اسلامی جامیا میلیا واقع در دهلی نو روز یکشنبه عرصه تظاهرات گسترده دانشجویان این دانشگاه علیه مصوبه مورد حمایت دولت ملی‌گرای نارندرا مودی بود. تظاهراتی که با ورود پلیس به محوطه دانشگاه به خشونت کشیده شد و در جریان آن حداقل ۱۰۰ دانشجو زخمی و تعدادی از آنها نیز بازداشت شدند.

در رخدادی مشابه اعتراض دانشجویان دانشگاه علیگر واقع در ایالت شمالی اوتار پرادش نیز با سرکوب پلیس مواجه شد.

در پی رخداد این دو سرکوب، صدها معترض به نقض اصل سکولاریسم مُصرح در قانون اساسی هند توسط دولت، با تجمع در مقابل مقر اصلی پلیس در دهلی نو برخورد خشن با دانشجویان منتقد را محکوم کردند.

دانشجویان دانشگاه‌های فنی و علوم اجتماعی بمبئی و بنگلور نیز از صبح دوشنبه با اعلام همبستگی با دانشجویان دهلی نو دست به تحصن نامحدود زدند.

در همین حال، تعدادی از هنرمندان و سینماگران بالیوود همچون کونکونا سن‌شارما، ماهش بات و آنوبهاوسینها با انتشار توئیت‌هایی ضمن اعلام همبستگی با دانشجویان، خشونت‌های پلیس علیه آنها را به باد انتقاد گرفتند.

در مقابل نارندرا مودی، نخست وزیر هند اعلام کرد که قانون مصوب مجلس این کشور لازم الاجراست و در عین حال تصمیمی بوده که به تعبیر «۱۰۰۰ درصد» درست است.

با تصویب لایحه دولت برای اصلاح قانون اعطای شهروندی توسط مجلس عوام و سنای هند، اقلیت‌های مذهبی مهاجر غیرمسلمان که پیش از سال ۲۰۱۵ از سه کشور افغانستان، بنگلادش و پاکستان به هند پناه آورده‌اند، می‌توانند شهروندی این کشور را دریافت کنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ریشی کاپور،‌ بازیگر مطرح سینمای بالیوود درگذشت

اعتراض به قانون شهروندی خارجیان غیرمسلمان در هند؛ یک نفر در آسام کشته شد

هند اعطای شهروندی به آزاردیدگان اقلیت‌های مذهبی را بررسی می‌کند