حمایت اوزیل از اویغورها؛ تلویزیون چین پخش بازی آرسنال را لغو کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمایت اوزیل از اویغورها؛ تلویزیون چین پخش بازی آرسنال را لغو کرد
کپی رایت  عکس از رویترز

یکی از شبکه های تلویزیون مرکزی چین روز یکشنبه پخش یکی از بازی های تیم فوتبال آرسنال را پس از انتقاد مسعود اوزیل، هافبک این تیم از رفتار پکن با اقلیت اویغور لغو کرد.

بازی تیم آرسنال با منچسترسیتی که در چهارچوب رقابت های لیگ برتر انگلستان انجام می شود قرار بود روز یکشنبه ساعت ۱۷:۳۰ به وقت اروپای مرکزی (۲۰ به وقت تهران) از شبکه تلویزیونی «سی سی تی وی» (CCTV) چین پخش شود.

مسعود اوزیل، بازیکن آلمانی و ترک تبار باشگاه آرسنال روز جمعه در صفحه خود در شبکه های اجتماعی توئیتر و اینستاگرام سرکوب اقلیت مسلمان اویغور در چین را محکوم کرد. این فوتبالیست ۳۱ ساله همچنین از کشورهای اسلامی به دلیل عدم واکنش به سرکوب اویغورها در منطقه سین کیانگ در غرب چین انتقاد کرده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شبکه تلویزیونی «سی سی تی وی» در نظر دارد به جای مسابقه تیم آرسنال با منچسترسیتی، بازی تیم های تاتنهام و ولورهمپتون را پخش کند.

باشگاه آرسنال روز شنبه در واکنش به انتقاد مسعود اوزیل از حکومت چین تاکید کرده بود که این باشگاه «همواره به اصل عدم دخالت در سیاست وفادار» بوده است. این باشگاه لندنی همچنین از اظهارات مسعود اوزیل تبری جسته است.

مسعود اوزیل رابطه خوبی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه دارد. ترکیه طی سال های گذشته از معدود کشورهای مسلمان بوده که از سرکوب اویغورها در چین انتقاد کرده است.

بنا به اعلام گروه های مدافع حقوق بشر، حکومت چین حدود یک میلیون مسلمان را که اکثر آنها اویغور هستند به اردوگاه اعزام کرده است.

دولت چین ضمن رد این آمار تاکید می کند که این اردوگاهها «مراکز آموزش حرفه ای» هستند. به گفته پکن در این مراکز به مسلمانان کمک می شود تا هم در آینده بتوانند شغل پیدا کنند و هم اینکه در دامن افراط گرایی و تروریسم نیافتند.