Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

پکن: آمریکا به جای اویغورها به مشکلات حقوق بشری کشور خود بپردازد

ورودی یک مرکز بازپروری در استان سین کیناگ چین
ورودی یک مرکز بازپروری در استان سین کیناگ چین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان ارائه گزارش سالانه کشورش در باره وضعیت حقوق بشر در جهان بار دیگر چین را به تشدید تدابیر سرکوبگرانه بر ضد اقلیت مسلمان این کشور متهم کرد و یاد آور شد که شمار افراد محبوس در اردوگاه های بازپروری به بالاترین حد خود رسیده است.

آگهی

چین درخواست آمریکا از کشورهای اسلامی برای محکوم کردن رویکرد سرکوبگرانه پکن در قبال اقلیت اویغور را کم اهمیت خواند و یادور شد که از حمایت ضمنی سازمان همکاری اسلامی برخوردار است.

اویغورها مهمترین گروه اقلیت نژادی چین هستند که در استان سین‌کیانگ (شمال غرب)، منطقه ای هم مرز با پاکستان وافغانستان زندگی می کنند. این منطقه که طی ده سال گذشته هدف چندین مورد حملات مرگبار واقع شده اینک تحت تدابیر شدید امنیتی و پلیسی قرار دارد.

سازمان ملل متحد و بسیاری از نهادهای مدافع حقوق بشر نسب به وضعیت ساکنان این منطقه و شرایط اردوگاه های بازپروری برای مسلمانان که توسط پکن برپا شده به شدت ابراز نگرانی کرده اند. در گزارش های متعددی که سازمان های یاد شده با استناد به نظر کارشناسان تهیه کرده اند، آمده است حدود یک میلیون مسلمان، به خصوص شماری زیادی از اقلیت اویغور در این اردوگاه ها تحت شدیدترین فشارهای روحی و جسمی قرار گرفته اند.

این درحالیست که پکن آمار ارائه شده در باره افراد محبوس در این ارودگاه ها را نادرست می داند و تاکید دارد که این مراکز برای ارائه آموزش های حرفه ای جهت مقابله با گسترش و اوج گیری افراط گرایی اسلامی دایر شده است.

بیشتر بخوانید:

دولت ترامپ همواره از کشورهای اسلامی خواسته است که وضعیت موجود در استان سین‌کیانگ به خصوص نحوه برخورد پکن با مسلمانان دراین منطقه را محکوم کنند. کلی کری، دیپلمات آمریکایی که به عنوان نماینده کشورش در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد فعالیت می کند روز پنجشنبه در دفتر سازمان ملل در ژنو ضمن یادآوری نگرانی های واشنگتن از وضعیت موجود در استان سین‌کیانگ اعلام کرد که واشنگتن از انفعال اعضای سازمان همکاری اسلامی و ندادن پاسخ مناسب به این نگرانی ها متاسف و سرخورده است.

خانم کری این سخنان را در حاشیه نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو و در جریان کنفرانس خبری پس از نشستی ویژه ایراد می کرد که از سوی آمریکا و با حمایت بریتانیا ،کانادا، آلمان و هلند برپا شده بود.

واکنش وزارت خارجه چین

اظهارات دیپلمات آمریکایی در باره وضعیت حقوق بشر و سرکوب اقلیت اویغور در استان سین‌کیانگ در جریان نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از جانب چین بی پاسخ نماند. لو کانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در جریان کنفرانس خبری هفتگی خود ضمن واکنش به سخنان خانم کری گفت: «این کارمند بلند پایه آمریکایی باید از پیش قطعنامه ای که سازمان همکاری اسلامی به تازگی به تصویب رسانده، می خواند. وی در این صورت به خوبی مشاهده می کرد که موضع وی کاملا با دیدگاه اکثریت غالب کشورهای اسلامی مغایرت دارد.»

این مقام مسئول در دولت چین در واقع به سندی اشاره کرده است که اوایل ماه مارس از سوی سازمان همکاری اسلامی به تصویب رسید و در آن طبق گزارش خبرگزاری فرانسه به نحوی از تلاش های جمهوری خلق چین برای مراقبت از شهروندان مسلمان این کشور ابراز رضایت شده است.

سخنان خانم کری در تقبیح انفعال سازمان همکاری اسلامی و شرایط نامطلوب موجود در استان سین‌کیانگ چین برای اقلیت اویغور در حالی مطرح می شود که ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه گزارش سالانه خود را در باره وضعیت حقوق بشر در جهان منتشر کرده است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در جریان ارائه این گزارش بار دیگر چین را به تشدید تدابیر سرکوبگرانه بر ضد اقلیت مسلمان این کشور متهم کرد و یاد آور شد که شمار افراد محبوس در اردوگاه های بازپروری به بالاترین حد خود رسیده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین در خصوص این بخش از گزارش سالانه آمریکا در باره وضعیت حقوق بشر در چین تاکید کرده است که گزارش یاد شده «مملو از پیش داوری های ایدئولوژیک» و «اتهام های خودسرانه» است و آمریکا بهتر است بیشتر بر روی مشکلات حقوق بشری کشور خود متمرکز شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین ایغورها و قزاق‌ها را در اردوگاه‌های بازپروری سرکوب می‌کند

سایه بریکس بر هژمونی آمریکا در شرق با دیپلماسی چینی و روسی

جعل واقعیت با هوش مصنوعی؛ دختر اوکراینی چگونه در چین پرطرفدار شد؟