چین با اپلیکیشن موبایل مسلمانان اویغور را رصد می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
چین؛ طراحی یک اپلیکیشن موبایل برای نظارت بر فعالیت روزمره مسلمانان اویغور
چین؛ طراحی یک اپلیکیشن موبایل برای نظارت بر فعالیت روزمره مسلمانان اویغور

سازمان دیده بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرد که پلیس چین از یک اپلیکیشن موبایل برای نگهداری و ثبت اطلاعات مرتبط با میلیون ها اویغور ساکن ایالت سین‌کیانگ استفاده می کند.

این سازمان حقوق بشری در گزارشی که روز پنجشنبه منتشر شد ضمن اعلام مطلب یاد شده تصریح کرد با بهره بردن از یک ترفند معکوس بر روی این اپلیکیشن تلاش کرده است تا از نحوه کارکرد این نظارت جمعی مطلع شود.

بر اساس این گزارش مقام های امنیتی چین با استفاده از این فناوری تلاش می کنند تا اطلاعاتی به روز از نوع رفتار اویغورها، از جمله نحوه تعاملات اجتماعی آنها، مصرف بیش از حد برق و یا نحوه شناخت و ارتباط با افرادی در خارج از کشور بدست بیاورند و بر فعالیت های روزمره آنها نظارت داشته باشند.

این خبر در حالی منتشر می شود که گروه های مدافع حقوق بشر در جهان پیش از این بارها نسبت به سرکوب و بدرفتاری شدید با مسلمانان اویغور ساکن در ایالت سین‌کیانگ چین هشدار داده بودند.

بیشتر بخوانید:

سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده است که بر اساس دریافت اطلاعاتی از منابع موثق، دست کم یک میلیون اویغور ساکن در ایالت سین‌کیانگ در مراکزی که دولت چین از آن به عنوان «مکان های بازپروری» نام می برد تحت بازداشت قرار دارند.

به گزارش دیده بان حقوق بشر اپلیکیشن موبایل طراحی شده عمدتا «۳۶ دسته از افراد» را که مقامات چین توجه بیشتری نسبت به آنها دارند به دقت زیر نظر دارد.

در این گزارش تاکید شده است که پیشوایان مذهبی، رهبران اسلامی و پیروان فرقه وهابیت از جمله افرادی هستند که نظارت بر فعالیت آنها بسیار جدی تر دنبال می شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید