عضو سابق نیروهای مسلح ایرلند و عروس داعش در بدو ورود به دوبلین بازداشت شد

عضو سابق نیروهای مسلح ایرلند و عروس داعش در بدو ورود به دوبلین بازداشت شد
نگارش از یورونیوز فارسی

یک شهروند ایرلند که به‌خاطر ازدواج با یکی از اعضای داعش به «عروس داعش» معروف است، پس از بازگشت به دوبلین پایتخت این کشور بازداشت شد.

یک شهروند ایرلند که به‌خاطر ازدواج با یکی از اعضای داعش به «عروس داعش» معروف شده است، پس از بازگشت به دوبلین پایتخت این کشور بازداشت شد.

لیزا اسمت، عضو سابق نیروهای مسلح ایرلند که از ترکیه عازم ایرلند بود، صبح یکشنبه یک دسامبر (۱۰ آذر) همزمان با ورود به فرودگاه دوبلین به ظن ارتکاب جرایم تروریستی بازداشت شد.

پلیس ایرلند اعلام کرد که دختر دو ساله لیزا اسمیت ۳۸ ساله که همراه وی بود به بستگانش سپرده می‌شود.

طبق نوشته رسانه‌های ایرلند، روز جمعه تیمی کوچک از کارمندان نیروهای مسلح این کشور با هدف همراهی در برگرداندن لیزا اسمیت و دخترش، به ترکیه سفر کرده بودند. خانم اسمیت خود نیز عضو سابق نیروهای مسلح ایرلند بود.

دختر دوساله لیزا اسمیت در سوریه متولد شده است اما شهروند ایرلند به حساب می‌آید. او خود نیز در سال ۲۰۱۵ به سوریه رفته بود و همسرش که به نظر می‌رسد عضو داعش بود، سال گذشته کشته شد. 

این یک پرونده حساس است و من می‌خواهم به مردم اطمینان دهم که همه دستگاه‌های دولتی مربوطه از نزدیک درگیر این ماجرا هستند
چارلی فلاناگان
وزیر دادگستری ایرلند

چارلی فلاناگان، وزیر دادگستری ایرلند در بیانیه‌ای گفت: «این یک پرونده حساس است و من می‌خواهم به مردم اطمینان دهم که همه دستگاه‌های دولتی مربوطه از نزدیک درگیر این ماجرا هستند.»

با توجه به سابقه نظامی لیزا اسمت اما وی پیش از این گفته بود که در درگیری‌های سوریه دخالتی نداشته و به دختران آموزش‌های نظامی نداده است.

وی همچنین ادعا کرد که بیش از یک بار از سوی اف بی آی بازجویی شده است و مأموران این نهاد اثر انگشت و دی ای ان او را گرفته‌اند.

خانم اسمیت با دختر دو ساله خود در اردوگاه پناهندگان سوری زندگی می‌کرد.

نخست وزیر ایرلند پیشتر گفته بود اگر لیزا اسمیت به ایرلند برگردد حتما تحت تحقیقات قضایی قرار خواهد گرفت. 

مطالب مرتبط