بر اساس آمار رسمی نرخ بیکاری در ایران به پایین‌ترین حد در ۵ سال گذشته رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بر اساس آمار رسمی نرخ بیکاری در ایران به پایین‌ترین حد در ۵ سال گذشته رسید
کپی رایت  عکس از رویترز

مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ بیکاری با ۱.۸ واحد درصد کاهش از ۱۲.۳ درصد در تابستان سال ۱۳۹۷ به ۱۰.۵ درصد در تابستان ۱۳۹۸رسیده، نرخی که در ۵ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد، روند نزولی نرخ بیکاری که از بهار گذشته آغاز شده همچنان ادامه دارد، به طوری که این نرخ از ۱۰.۹ درصد در فصل بهار گذشته به ۱۰.۵ درصد در فصل تابستان ۱۳۹۸ کاهش یافته است.

این در حالی است که نرخ بیکاری از ۱۱.۷ درصد در پائیز سال گذشته به ۱۲.۱ درصد در زمستان سال ۱۳۹۷ صعود کرده بود.

بر پایه این گزارش، در فاصله دو فصل تابستان اخیر، جمعیت بیکاران ایران بیش از ۴۵۵ هزار نفر کاسته شده و ۸۴۳ هزار نفر نیز به جمعیت شاغلان افزوده شده است. در همین حال نرخ مشارکت اقتصادی نیز از ۴۴.۷ درصد به ۴۴.۹ درصد افزایش یافته است.

همچنین در فاصله دو فصل متوالی بهار و تابستان سال ۱۳۹۸ بیش از ۱۰۰ هزار نفر از شمار بیکاران کاسته شده و این رقم به ۲ میلیون و ۸۹۴ هزار نفر رسیده است.

گزارش مرکز آمار ایران تاکید دارد که نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ ساله نیز در فاصله یک سال منتهی به تابستان ۱۳۹۸ از ۱۹.۹ درصد به ۱۷.۹ درصد کاهش یافته و نرخ بیکاری در میان جمعیت دارای تحصیلات دانشگاهی نیز از ۱۸.۹ درصد به ۱۷.۲ درصد تنزل کرده است.

در میان استان‌های ایران نیز همدان با ثبت نرخ بیکاری ۵.۳ درصدی پایین‌ترین نرخ را به خود اختصاص داده و استان‌های سیستان و بلوچستان و یزد به ترتیب با ۱۵.۲ و ۱۵.۱ درصد شاهد بالاترین نرخ بیکاری در میان استان‌های ایران بوده‌اند.

بیشتر بخوانید:مقایسه شرایط اقتصادی مردم ایران و عراق؛ ریشه اعتراضات بغداد در کجاست؟