Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چرا برخی افراد تنها ۴ تا ۶ ساعت در شبانه‌روز به خواب احتیاج دارند؟

چرا برخی افراد تنها ۴ تا ۶ ساعت در شبانه‌روز به خواب احتیاج دارند؟
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در میان افرادی که از اختلالات خواب رنج می‌برند کسانی هستند که عادت به چرت زدن دارند و کسانی که به دلیل بی‌خوابی شبانه به جغد معروفند. با این حال در بین این دو دسته افرادی وجود دارند که ۴ تا ۶ ساعت می‌خوابند ولی در عین حال شاداب هستند. عامل این ویژگی چیست؟

آگهی

در میان افرادی که از اختلالات خواب رنج می‌برند کسانی هستند که عادت به چرت زدن دارند و همچنین کسانی که به دلیل بی‌خوابی شبانه به جغد معروفند.

با این حال در میانه این دو دسته افرادی وجود دارند که ۴ تا ۶ ساعت می‌خوابند ولی در عین حال شاداب هستند و احساس خستگی هم نمی‌کنند. اکنون دانشمندان کشف کرده‌اند که این افراد از خصوصیتی در ژن خود برخوردارند که به آنان اجازه می دهد توصیه های عمومی برای خواب ۷ ساعت به بالا را نادیده بگیرند.

در تحقیقی که به تازگی در نشریه «نورون» منتشر شده است پژوهشگران نشان داده‌اند که جهش در نوعی ژن تنظیم‌کننده خواب به نام ژن ADRB1 عامل این خصوصیت ویژه است.

دکتر یینگ‌هوی فو، استاد دانشگاه سانفرانسیسکوی آمریکا، که به همراه دستیارانش سال‌هاست درباره عارضه اختلال خواب تحقیق می‌کند می‌گوید: «ما حدود یک‌ سوم از زندگی‌مان را در خواب می‌گذرانیم. در حقیقت ما خیلی کم درباره تنظیم خواب می‌دانیم و با توجه به نقش بالای آن در سلامتی، ناآگاهی ما واقعا تکان دهنده است.»

دکتر فو و تیم تحقیقاتی‌اش پس از تحلیل داده‌های مربوط به دی‌ان‌ای افراد کم‌خواب پی‌ برده‌اند که همگی این افراد در ژن ADRB1 خود، که در حالت عادی وظیفه تحلیل پروتئینی به همین نام و ارسال آن به ساقه مغز برای تنظیم خواب را برعهده دارد، از نوعی جهش برخوردار هستند.

آزمایش مشابه نشان داده است که این ژن در موش‌ها نیز عملکرد یکسانی دارد. هرچند انسان‌ها و موش‌ها از نظر ساعات و نحوه خواب با یکدیگر تفاوت‌های اندکی دارند، با این حال زمانی که پژوهشگران موش‌هایی با ژن جهش‌یافته را زیرنظر گرفته‌اند دریافته‌اند که این نوع حیوانات ۵۵ دقیقه زودتر از هم‌نوعانشان با ژن عادی از خواب برمی‌خیزند.

دانشمندان گفته‌اند ژن جهش‌یافته تازه کشف‌ شده احتمالا تنها عامل نیاز اندک به خواب نیست و ژن‌های مشابه و نواحی دیگر مغزی وجود دارند که به بدن‌مان می‌گویند چه زمانی به رختخواب برویم و چه زمانی در صبح از خواب بلند شویم.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خوابیدن زیاد آخرهفته برای جبران کمبود خواب عمر را کوتاه می‌کند

چند ساعت خواب برای سلامت لازم است؟

مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا داروی «دونانمب» را برای کند کردن روند آلزایمر تأیید کردند