Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خوابیدن زیاد آخرهفته برای جبران کمبود خواب عمر را کوتاه می‌کند

خوابیدن زیاد آخرهفته برای جبران کمبود خواب عمر را کوتاه می‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این مطالعه نشان می‌دهد که اثرات کمبود خواب می‌تواند سبب بروز بیماری‌های گوناگون شده و عمر افراد را کاهش دهد و این مساله نه تنها با خوابیدن جبرانی در تعطیلات آخرهفته برطرف نمی‌شود، بلکه اثرات مخرب‌تری بر سلامت دارد.

آگهی

بسیاری از افرادی که در طول هفته دچار کم‌خوابی هستند تلاش می‌کنند تا با خوابیدن طولانی در آخرهفته، کمبود خواب خود را جبران کنند، با این حال یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که این کار از عمر فرد می‌کاهد.

در این مطالعه دانشمندان با بررسی زمان خواب، ساعت بیولوژیکی بدن، میزان انرژی مصرفی روزانه، افزایش وزن و حساسیت به انسولین را در طی ۹ روز در سه گروه اندازه گرفتند.

از گروه اول که به عنوان کنترل در مطالعه حضور داشتند خواسته شد که هر شب خواب کافی (حدود ۹ ساعت) داشته باشند. گروه دوم در تمام طول مدت آزمایش خواب ناکافی (حدود ۵ ساعت) داشتند و گروه سوم پنج در روز اول خواب ناکافی، دو روز خواب طولانی و در دو روز آخر مطالعه دوباره خواب ناکافی شبانه داشتند.

گروه دوم و سوم به دلیل کمبود خواب، دچار اختلالاتی در میزان انرژی مصرفی روزانه و حساسیت به انسولین شدند و در نتیجه وزن بیشتری (حدود ۱.۵ کیلوگرم) پیدا کردند.

بررسی دقیق‌تر میزان انسولین بدن نشان داد که حساسیت به انسولین در گروه دوم ۱۳ درصد و در گروه سوم ۲۷ درصد تنزل پیدا کرد.

همچنین در گروه سوم که نماینده کسانی بودند که کمبود خواب خود را در تعطیلات آخرهفته جبران می‌کنند، سلول‎های کبد و عضلات آنها کاهش قابل توجهی یافت.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

این مطالعه نشان می‌دهد که اثرات کمبود خواب می‌تواند سبب بروز بیماری‌های مختلف شده و عمر افراد را کاهش دهد و این مساله نه تنها با خوابیدن جبرانی در تعطیلات آخرهفته برطرف نمی‌شود، بلکه اثرات مخرب‌تری بر سلامت دارد.

این مساله در تناقض با یافته‌هایی بود که میزان خواب کافی را بر اساس میانگین هفته در نظر می‌گرفتند و گمان می‌کردند خواب جبرانی آخرهفته مشکلات متابولیکی را برطرف می‌کند.

از دهه ۹۰ میلادی دانشمندان دریافتند که کمبود خواب می‌تواند مشکلات عدیده‌ای در متابولیسم افراد ایجاد کند. نداشتن خواب کافی شبانه می‌تواند منجر به چاقی و دیابت نوع دوم شده و با افزایش خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی-عروقی و سرطان سبب مرگ زودرس گردد.

در نهایت دانشمندان توصیه می‌کنند که افراد خواب شبانه را دست‌کم نگیرند. کمبود خواب شبانه اثرات مخربی بر سلامت بدن دارد و می‌تواند سلامت را کم و عمر را کوتاه کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا برخی افراد تنها ۴ تا ۶ ساعت در شبانه‌روز به خواب احتیاج دارند؟

شب‌ زنده‌داران زودتر می‌میرند

آیا جدا خوابیدن زوج‌ها فوایدی هم دارد؟