ارتش سوریه جنوب ادلب را زیر آتش سنگین توپخانه گرفت

حمله هوایی ارتش سوریه به شهر «معره نعمان» در جنوب استان ادلب
حمله هوایی ارتش سوریه به شهر «معره نعمان» در جنوب استان ادلب Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چگونگی کنترل تنش و درگیری ها در استان ادلب و نیز بررسی تحولات در مناطق شمال شرق سوریه از جمله محورهای نشستی است که قرار است روز پنجشنبه با حضور روسای جمهوری سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در آنکارا برگزار شود.

آگهی

ساکنان مناطق جنوبی ادلب و امدادگرانی که در آخرین پایگاه مخالفان مسلح فعالیت می کنند روز شنبه از گلوله باران شدید این مناطق توسط ارتش سوریه خبر دادند.

این حملات در حالی شدت گرفته است که تهاجم نظامی ارتش سوریه به ادلب بر اساس توافق آتش بس طی دو هفته گذشته فروکش کرده بود.

بر اساس این گزارش شهر «معره نعمان» در جنوب استان ادلب و روستاهای همجوار آن روز یکشنبه برای دومین روز متوالی زیر آتش سنگین توپخانه ارتش سوریه قرار گرفت. این درحالی است که جنگنده های نیروی هوایی ارتش سوریه روز پنجشنبه نیز این مناطق را بمباران کرده بودند.

دولت سوریه پیش از این با قبول آتش بسی یکطرفه که از اوایل ماه جاری میلادی به اجرا گذاشته شد، اعلام کرده بود حملات به بخش های تحت توافق پیشین ترکیه و روسیه موسوم به مناطق کاهش تنش را متوقف می کند اما با مشاهده هرگونه موارد نقض آن از سوی شورشیان بار دیگر تهاجم نظامی را از سر خواهد گرفت.

یکی از مسئولان شبه نظامیان شورشی گفته است که نیروهای فعال در استان ادلب پیش از این هشدارهایی در باره حملات ارتش سوریه دریافت کرده و به تقویت قوای نظامی در خطوط مقدم جبهه ها اقدام کرده بودند.

ناجی مصطفی، عضو بلند پایه جبهه آزادیبخش ملی در این خصوص تصریح کرد: « ما نیز در پاسخ به همان مواضعی که از آنها گلوله های توپ شلیک می شود به طور مستقیم حمله می کنیم.»

مناطق شمال غرب سوریه از جمله استان ادلب آخرین بخش هایی از خاک سوریه است که پس از هشت سال مناقشه داخلی در این کشور همچنان تحت کنترل شورشیان قرار دارد.

تلویزیون سوریه روز یکشنبه با پخش گزارشی از آخرین وضعیت مناطق شمال غربی اعلام کرد که نیروی های نظامی این کشور یک دالان امنیتی را برای خروج افرادی که قصد ترک بخش های تحت کنترل شورشیان در ادلب دارند را باز کرده تا آنها بتوانند به صفوف ارتش بپیوندند.

در این گزارش تاکید شده است که شبه نظامیان شورشی مانع افرادی می شوند که قصد ترک این مناطق را دارند.

مسئله چگونگی کنترل تنش و درگیری ها در استان ادلب و نیز بررسی تحولات در مناطق شمال شرق سوریه از جمله محورهای نشستی است که قرار است روز دوشنبه ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر) با حضور روسای جمهوری سه کشور ایران، ترکیه و روسیه در آنکارا برگزار شود.

بیشتر بخوانید:

پرویز اسماعیلی معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهوری ایران در این خصوص با اشاره به چهار نشست پیشین روسای جمهوری سه کشور یاد شده برای بررسی بحران سوریه که یکی از آنها در تهران برگزار شده بود، تصریح کرد: «فردا ۲۵ شهریور ماه، پنجمین اجلاس سران سه کشور در خصوص موضوع سوریه و روند آستانه برگزار می شود که دستور کار آن بررسی آخرین وضعیت میدانی سوریه است.»

آنکارا که پیشتر در سال ۲۰۱۷ با روسیه بر سر کاهش تنش در مناطق شمال غربی سوریه به توافق رسیده بود اخیرا در چارچوب توافقی با روسیه و ایران پست های نگهبانی در برخی مناطق استان ادلب برپا کرده است. گفته می شود این پست ها در همان مناطقی واقع شده اند که آخرین پیشروی های ارتش سوریه در جنوب ادلب در آن صورت گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کریدور ارتش سوریه برای خروج مردم از مناطق تحت کنترل شورشیان در ادلب

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق

انفجار مرگبار در منطقه تحت کنترل طرفداران ترکیه؛ خودروی بمب‌گذاری شده در بازاری در شمال سوریه ترکید