Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

فرود فضاپیمای هندی در قطب جنوب کره ماه ناکام ماند

فرود فضاپیمای هندی در قطب جنوب کره ماه ناکام ماند
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هدف برنامه فضاپیمای «چاندرایان۲» فرود کنترل شده در جنوب ماه بود، جایی که دانشمندان حدس می زنند آبهای یخ‌زده وجود داشته باشد.

آگهی

فضاپیمای هندی که برای فرود بر روی کره ماه در روز شنبه برنامه ریزی شده بود، ارتباطش را با مرکز فرماندهی در زمین از دست داد و این عملیات ناکام ماند.

آژانس فضایی هند در برنامه‌ای بلندپروازانه تلاش داشت تا با فرود این فضاپیما در منطقه قطب جنوب ماه، به نخستین کشور جهان بدیل شود که در این بخش از کره ماه تحقیق می کند.

هدف برنامه فضاپیمای «چاندرایان۲» فرود کنترل شده در نزدیکی قطع جنوب ماه بود، جایی که دانشمندان حدس می زنند آبهای یخ‌زده وجود داشته باشد.

نارندرا مودی، نخست وزیر هند که در سازمان تحقیقات فضایی هند (ایسرو) حضور داشت بعد از این شکست خطاب به دانشمندان این پروژه گفت: «در زندگی فراز و نشیب‌هایی وجود دارد. آنچه شما تا همین جا انجام دادید موفقیت کوچکی نیست.»

سازمان تحقیقات فضایی هند هنوز علت ناکامی این فضاپیما را اعلام نکرده است اما نخست وزیر هند خطاب به مردم هند گفت که شاید سرعت فرود فضاپیما بیشتر از انتظارات بود و فضاپیما در برخورد با ماه سقوط کرده باشد.

کایلاساوادیوو سیوان، مدیر سازمان فضایی هند لحظات پایانی فرود این فضاپیما را «۱۵ دقیقه وحشت» توصیف کرده بود که به دلیل پیچیدگی‌های مرتبط با گرانش کره ماه و گرد و غبار درگیرش بودند.

هند چاندریان ۲ را در ۲۲ ژوئیه به‌سوی ماه پرتاب کرده بود.

تا کنون تنها ایالات متحده آمریکا، روسیه و چین موفق شده‌اند که فضاپیماهایشان را بر روی کره ماه فرود بیاورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه فضانوردانش را مسلح می‌کند

سه فضانورد همزمان با پنجاهمین سالگرد سفر انسان به ماه، عازم فضا شدند

کاوشگر اسرائیلی «برشیت» نتوانست سالم بر سطح کره ماه فرود آید