Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اروپا اوراق قرضه کم‌ریسک و جذاب منتشر می‌کند

اروپا اوراق قرضه کم‌ریسک و جذاب منتشر می‌کند
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در عمل نیز پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سطح بالای سلطه دلار به وضوح نشان داد که اهرم‌های اتحادیه اروپا برای حمایت از ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران تا چه حد محدود و ضعیف هستند.

آگهی

کریستین لاگارد، رئیس آتی بانک مرکزی اروپا خواستار طراحی و انتشار اوراق قرضه کم‌ریسک و متنوع توسط کشورهای اتحادیه اروپا شد تا به زعم او موجب جذب سرمایه‌گذاران بزرگ جهان به بازار مالی اروپا شود.

خانم لاگارد که در روز چهارشنبه در جمع اعضاء پارلمان اروپا سخن می‌گفت، اعلام کرد که ترکیب اوراق قرضه منطقه یورو به عنوان یک دارایی مشترک به همگرایی مالی و اتخاذ سیاست پولی واحد در منطقه یورو منجر خواهد شد.

میزان اوراق قرضه دارای سطح اعتبار بالا که توسط ۱۹ کشور منطقه یورو منتشر شده از ۵۰ درصد به ۲۵ درصد کاهش یافته است. در واقع تنها اوراق قرضه منتشر شده توسط چهار کشور اروپایی آلمان، اتریش، هلند و لوکزامبورگ همچنان دارای بالاترین رتبه اعتباری(AAA) هستند.

در چنین شرایطی خانم لاگارد یاد آور شد که ریسک ابزارهای مالی موجود در بازار مالی آمریکا دو برابر کمتر از اوراق مالی عرضه شده در اروپاست و رفع این فاصله نیازمند تسهیل سیاست‌های پولی است.

او تصریح کرد دارایی‌های مالی کم‌ریسک نقش انکارناپذیری در ارتقاء جایگاه جهانی اتحادیه اروپا بازی خواهد کرد ولی به موازات آن باید بازار سرمایه اروپا و نظام پرداخت‌های مالی آن نیز تقویت شود.

رئیس آتی بانک مرکزی اروپا در پایان خاطر نشان کرد، شاید طراحی ابزارهای متنوع و کم‌ریسک مالی و اوراق بهادار پربازده یک نیاز فوری به نظر نرسد ولی از حساسیت سیاسی بالایی برخوردار است.

ارائه ایده طراحی و انتشار اوراق قرضه کم‌ریسک در منطقه یورو متاثر از بحث‌های مربوط به سلطه جهانی دلار آمریکاست. در عمل نیز پس از اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، سطح بالای سلطه دلار به وضوح نشان داد که اهرم‌های اتحادیه اروپا برای حمایت از ادامه تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران تا چه حد محدود و ضعیف هستند.

کریستین لاگارد به تازگی از ریاست صندوق بین‌المللی پول استعفاء کرده و به زودی بر جایگاه ریاست بانک مرکزی اروپا تکیه خواهد زد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان؛ نرخ رشد اقتصادی بزرگترین اقتصاد اروپا باز هم کاهش یافت

حقوقدان مورد حمایت دونالد ترامپ رئیس جدید بانک مرکزی آمریکا شد

پناهجویان سوریه ای بر اقتصاد اروپا «اثر مثبت» خواهند گذاشت