اردوغان: نیروهای نظامی ترکیه به زودی وارد شمال سوریه می‌شوند

 اردوغان: نیروهای نظامی ترکیه به زودی وارد شمال سوریه می‌شوند
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از آغاز فعالیت مرکز عملیات مشترک با آمریکا گفت که نیروی زمینی این کشور طبق برنامه، «خیلی زود» وارد منطقه امن در شمال سوریه خواهند شد.

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه پس از آغاز فعالیت مرکز عملیات مشترک با آمریکا گفت که نیروهای پیاده نظام‌ این کشور طبق برنامه، «خیلی زود» وارد «منطقه امن» در شمال سوریه خواهند شد.

ترکیه و آمریکا روز ۱۶ مرداد بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه و تاسیس «مرکز عملیات مشترک» به توافق رسیده بودند اما جزییات زیادی در مورد وسعت منطقه امن یا ساختار فرماندهی نیروها برای فعالیت در آنجا ارائه نشده است. ترکیه از نخستین سال‌های آغاز جنگ داخلی سوریه بارها بر لزوم ایجاد یک منطقه امن در شمال این کشور بحران‌زده تاکید کرده است. با این حال به نظر می‌رسد توجه آنکارا این بار به برپایی یک حوزه نفوذ در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان عمدتا کرد موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه» باشد. 

درست مانند بسیاری از مسائل دیگر که برخی آن را دست‌نیافتنی می‌دیدند، رسیدن به شرق فرات جزو اهدافمان است
رجب طیب اردوغان
رئیس جمهوری ترکیه

آقای اردوغان تصریح کرد که به تدریج برای ایجاد منطقه امن پیش می‌روند و افزود: «درست مانند بسیاری از مسائل دیگر که برخی آن را دست‌نیافتنی می‌دیدند، رسیدن به شرق فرات جزو اهدافمان است.»

ترکیه بارها گفته است که هیچ گونه تاخیری در اجرای توافق با آمریکا را تحمل نمی‌کند و هشدار داد این کشور در صورت لزوم به سمت مرزهای خود می‌رود تا نوار مرزی را از شبه‌نظامیان کرد سوری یگان‌های مدافع خلق پاکسازی کند.

رئیس جمهوری ترکیه روز دوشنبه از پیشرفت در ایجاد منطقه امن خبر داد اما افزود که کشورش تمام پیش‌بینی‌های لازم را برای اجرایی کردن برنامه‌های خود در صورت محقق نشدن انتظاراتش انجام داده است. وی در عین حال تاکید کرد که اولویت این کشور، گفت‌وگو و همکاری است.

این اظهارات دو روز پس از سخنان خلوصی آکار، وزیر دفاع ملی ترکیه بیان شد که از اجرایی شدن کامل مرکز عملیات مشترک خبر داده بود. طبق گفته آقای آکار، بخشی از مواضع یگان‌های مدافع خلق بر اساس توافق با آمریکا، توسط این کشور از بین رفته است.

بیشتر بخوانید:

کرملین به ترکیه: حملات شبه‌نظامیان سوری باید خنثی شود

همزمان سخنگوی کاخ کرملین روسیه روز دوشنبه اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری این کشور نگرانی‌های رجب طیب اردوغان، همتای خود را درک می‌کند اما این کشور به همان اندازه نگران حملات شبه‌نظامیان در ادلب سوریه است که باید خنثی شود.

آقای اردوغان روز جمعه در یک گفت‌وگوی تلفنی به همتای روس خود گفته بود که حملات ارتش سوریه تحت حمایت روسیه به شمال غربی این کشور (استان ادلب و شمال استان حما) باعث ایجاد یک بحران انسانی در ادلب و تهدید امنیت ملی ترکیه شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نشست سه جانبه ترکیه، ایران و روسیه ۱۶ سپتامبر برگزار می‌شود

آمار ازدواج با خارجی‌ها در ترکیه؛ ترجیح مردان ترک دختران کدام کشور خارجی است؟

تیراندازی در یک رویداد انتخاباتی در ترکیه یک زخمی بر جای گذاشت