نشست سه جانبه ترکیه، ایران و روسیه ۱۶ سپتامبر برگزار می‌شود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورنیوز
ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه
ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه   -   کپی رایت  آناتولی

ابراهیم کالین، سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه شامگاه چهارشنبه اعلام کرد سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه شانزدهم سپتامبر (۲۵ شهریور) در آنکارا گرد هم می‌آیند تا درباره تحولات اخیر سوریه و تلاش برای دستیابی به یک راهکار سیاسی به منظور پایان دادن به بحران این کشور گفت‌وگو کنند.

به گزارش خبرگزاری آناتولی آقای کالین با اعلام این خبر گفت: «دوره‌ای فشرده از فعالیت دیپلماتیک پیش روی ترکیه قرار دارد و این کشور می‌خواهد درباره ادلب مذاکرات جدی را با طرف‌های مقابل داشته باشد.»

ترکیه و روسیه اواخر تابستان سال گذشته بر سر قرار دادن استان ادلب در فهرست مناطق کاهش تنش با یکدیگر به توافق رسیدند. در آن زمان قرار شد تا ترکیه مانع ورود پیکارجویان عمدتا اسلام‌گرای مستقر در این استان به مناطق تحت کنترل دولت سوریه شود و روسیه هم از تهاجم همه‌جانبه ارتش سوریه به این منطقه جلوگیری کند. با این حال در ماه‌های گذشته ارتش سوریه با کمک نیروی هوایی روسیه بارها مناطق مختلف در این استان را بمباران کرده است. با وجود برقراری یک آتش‌بس موقت در استان ادلب، درگیری‌های در این آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان در سوریه در ۱۰ روز گذشته به شدت تشدید شده است.

با توجه به وضعیت ادلب، و حملات نیروهای سوریه به پست‌های دیده‌بانی ترکیه در مناطق کاهش تنش در این استان، تعیین تکیلف آخرین منطقه تحت کنترل شورشیان عمدتا اسلام‌گرا در سوریه، دستور کار اصلی نشست پیش‌ رو در آنکارا خواهد بود.