بازرسان ضدانحصار اتحادیه اروپا به سراغ آمازون می‌روند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بازرسان ضدانحصار اتحادیه اروپا به سراغ آمازون می‌روند
کپی رایت  REUTERS/Thilo Schmuelgen

بازرسان ویژه اتحادیهٔ اروپا شرکت آمازون را زیر نظر خواهند گرفت تا ببینند آیا فعالیت‌های این غول خرید و فروش اینترنتی قوانین ضدانحصارِ این اتحادیه را زیر پا می‌گذارد یا خیر.

کمیسیون اروپا روز چهارشنبه اعلام کرد این تحقیقات بر قراردادهای آمازون با فروشندگان ثانویه متمرکز است. قراردادهایی که با استفاده از داده‌های فروشنده و مشتری، این دو‌ را با هم در ارتباط قرار می‌دهد و در واقع میان آنها واسطه می‌شود.

کارشناسان اتحادیه اروپا همچنین می خواهند دریابند آيا ساز و کار گزینه buy box آمازون برای آنکه مشتری، یک فروشنده را به فروشندهٔ دیگری روی این وبسایت ترجیح بدهد منصفانه هست یا نه.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

 آمازون در واکنش به این تصمیم اعلام کرد که با بازرسان ویژه ضدانحصار که از سوی اتحادیه اروپا می آيند به شکل کامل همکاری خواهد کرد.

بسیاری از شرکت‌های رقیب غول‌های اینترنتی نظیر آمازون، گوگل و فیسبوک و نیز شماری از پژوهشگران به چگونگی فعالیت این شرکت‌ها و به‌ویژه استفادهٔ آنها از اطلاعات فروشندگان و کاربران به منظور تقویت بازار خود، اعتراض کرده‌اند؛ اعتراض‌هایی که پای بازرسان ضدانحصار را به این شرکت‌ها باز کرده است.

اتحادیهٔ اروپا قانونا می‌تواند شرکت‌های متخلف را تا سقف ۱۰ درصد از گردش مالی سالانهٔ آنها جریمه کند.

اتحادیه اروپا همواره با وضع قوانین سفت و سخت تلاش می‌کند تا جلوی انحصار شرکت‌های تجاری در بازار را به منظور فراهم آوردن شرایط رقابت کامل بگیرد. 

بیشتر بخوانید‌: