۳۸ ایالت آمریکا علیه گوگل شکایت کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Marcio Jose Sanchez
Marcio Jose Sanchez   -  Copyright  AP Photo

گروهی متشکل از ۳۸ ایالت آمریکا روز پنج‌شنبه با طرح شکایتی، گوگل را به سوءاستفاده از قدرت خود در بازار جستجوی آنلاین متهم و اعلام کردند که این اقدام باعث زیان مشتریان و تبلیغ کنندگان شده است.

این شکایت از سوی فیل وایزر، دادستان کل کلرادو به نمایندگی از این گروه در دادگاه فدرال آمریکا در واشنگتن به ثبت رسید. او در بیانیه‌ای اعلام کرد که با این اقدام گوگل «مصرف کنندگان از مزایای رقابت همچون امکان دریافت خدماتی با کیفیت بالاتر و محافظت از حریم خصوصی بهتر، محروم شده‌اند.»

تا کنون دادستان‌های کل ده‌ها ایالت از جمله آلاسکا، آریزونا، کنتیکت، دلاور، هاوایی، آیووا، آیداهو، ایلینوی، کانزاس، مریلند، ماساچوست، مینه‌سوتا، نبراسکا، نوادا، نیوهمپشایر، نیوجرسی، داکوتای شمالی، اوهایو، اوکلاهما، اورگن، پنسیلوانیا، رود آیلند، داکوتای جنوبی، ورمونت، ویرجینیا، واشنگتن، ویرجینیا غربی، ناحیه کلمبیا و سرزمین‌های گوام و پورتوریکو به این شکایت پیوسته‌اند.

گوگل تا کنون به طرح این شکایت واکنشی نشان نداده است.

این پرونده سومین شکایتی است که طی دو ماه گذشته علیه گوگل مطرح شده است؛ دادستان‌های کل ایالات متحده تا کنون بارها علیه سوء استفاده‌های این شرکت از قدرت بی‌حد و حصر خود که به کسب و کارها، نوآوری‌ها حتی مصرف کنندگان آسیب می‌زند، وارد عمل شده‌اند.

پیش از این تلاش‌های مشابهی نیز در اروپا از سوی تنظیم کنندگان بازار انجام شده و انها هربار سعی کرده بودند از طریق وضع جریمه‌های هنگفتی که تا کنون تاثیر چندانی نداشته، با تخلفات این غول دنیای اینترنت از جمله نقض قانون «ضد انحصار» مبارزه کنند.