تخت‌روانچی در شورای امنیت: دیگر نمی‌توان توافق هسته‌ای را حفظ کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تخت‌روانچی در شورای امنیت:  دیگر نمی‌توان توافق هسته‌ای را حفظ کرد
کپی رایت  REUTERS/Shannon Stapleton

ایران روز چهارشنبه به شورای امنیت سازمان ملل هشدار داد که با وجود فشار کشورهای اروپایی بر ایران برای پایبندی به توافق هسته‌ای با این منطق که «هیچ جایگزین معتبر و صلح آمیزی» وجود ندارد، دیگر نمی‌توان این توافق را حفظ کرد.

مجید تخت‌روانچی، نماینده دائم ایران در سازمان ملل خطاب به ۱۵ عضو شورای امنیت گفت: «خروج آمریکا از برجام و تحمیل دوبارۀ تحریم‌ها، برجام را تقریبا بطور کامل غیرفعال کرده است.» او افزود: «ایران به تنهایی نمی‌تواند، نباید و نمی‌خواهد همۀ بار حفظ برجام را به دوش بکشد.»

ایران به امضاکنندگان اروپایی برجام تا ۸ ژوئیه مهلت داده است تا برای حفظ برجام وارد عمل شوند و اعلام کرده چنانچه اروپایی‌ها نتوانند راهی برای محافظت تهران از تحریم‌های آمریکا پیدا کنند، آماده است بار دیگر غنی سازی اورانیوم را به سطحی بالاتر از میزان تعیین شده در برجام افزایش دهد.

در واکنش به این سخنان، جاناتان کوهن نماینده موقت آمریکا در سازمان ملل رفتار ایران را «عمیقا غیرسازنده» خواند و گفت: «بی‌اعتنایی ایران به شورای امنیت و رفتار نامناسب این کشور در تهدید صلح و امنیت جهانی نباید به نام حفظ یک توافق که بطور کامل هم مسیر ایران را به سمت سلاح هسته‌ای مسدود نکرده، نادیده گرفته شود.»

فرانسوا دلاتره، سفیر فرانسه در سازمان ملل نیز هشدار داد که پایان دادن به این توافق «به معنای یک گام خطرناک به سمت عقب است».

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت که مسکو می‌خواهد ایران همچنان به این توافق پایبند بماند؛ با این وجود او آمریکا را متهم کرد که سیگنال‌های متناقض می فرستد.

او افزود: «ما از یکسو می‌شنویم که هیچ‌کس درصدد تغییر رژیم ایران نیست و همزمان شاهد تهدیدهایی دربارۀ نابودی و تحمیل تحریم‌های جدید هستیم. آنها خواستار گفتگو هستند و به موازات آن بطور آشکار از تمایلشان برای افزایش حضور نظامی خود در منطقه سخن می‌گویند... چنین سیگنال‌هایی تنها باعث می‌شود که وضعیت در منطقه، به سمت نقطه‌ای بی‌بازگشت برود.»

بیشتر بخوانید: