Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کدام شرکت‌های هواپیمایی پرواز بر فراز تنگه هرمز را متوقف کرده‌اند؟

کدام شرکت‌های هواپیمایی پرواز بر فراز تنگه هرمز را متوقف کرده‌اند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درآمد حاصل از پروازهای عبوری از حریم هوایی ایران، یکی از منابع مالی برای این کشور محسوب می‌شد.

آگهی

اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده (FAA) روز پنج‌شنبه یک دستورالعمل فوری را صادر کرد که هواپیماهای آمریکا را از پرواز در حریم هوایی تحت کنترل ایران بر فراز تنگه هرمز و دریای عمان منع می‌کرد.

این دستورالعمل در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا در منطقه خلیج فارس و شلیک نیروهای سپاه پاسداران ایران به یک پهپاد تجسسی متعلق به آمریکا صادر شد.

علاوه بر آمریکا، برخی از شرکت‌های هواپیمایی بین‌المللی متعلق به دیگر کشورها نیز به وضعیت حاکم بر خلیج فارس به دیدۀ تردید نگریستند و برخی تدابیر احتیاطی را به اجرا گذاشتند.

این در حالی است که پرداخت حق عبور از حریم هوایی ایران نیز یکی از منابع درآمدزا برای تهران محسوب می‌شد.

بنا بر اعلام خبرگزاری فارس تنها در سال ۱۳۹۶ خورشیدی شمار پروازهای عبوری از آسمان ایران به ۴۲۶ هزار و ۶۸۴ سورتی رسیده بود و «فقط پروازهای قطری بر فراز ایران به صورت ماهانه ۵۱ میلیارد تومان برای ایران درآمد» داشت.

در ادامه به شماری از این شرکت‌ها اشاره می‌شود:

 • شرکت هواپیمایی بین‌المللی «امارات» مسیر پرواز تمام هواپیماهایش را تغییر داد و از مناطقی از خلیج فارس که احتمال وقوع درگیری در آنجا بالاست، دور کرد.
 • شرکت هواپیمایی «فلای‌دوبی» دیگر شرکت متعلق به امارات نیز برخی از مسیرهای پرواز خود را در منطقه تغییر داد و اعلام کرد که در صورت لزوم، در برنامۀ پرواز هواپیماها تغییرات بیشتری نیز بوجود خواهد آورد.
 • شرکت هواپیمایی بریتانیایی «بریتیش ایرویز» از دستورالعمل صادر شده توسط اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده امریکا پیروی کرد و از حریم هوایی ایران فاصله گرفت.
 • هواپیماهای شرکت «ک ال ام» هلند نیز دیگر بر فراز تنگه هرمز پرواز نمی‌کنند. این خبر روز جمعه از سوی سخنگوی این شرکت اعلام شد.
 • شرکت هواپیمایی «کانتاس» استرالیا مسیرهای جدیدی را در خاورمیانه برای پرواز تعیین کرد و به این ترتیب هواپیماهایش تا اطلاع ثانوی دیگر از فراز تنگه هرمز و دریای عمان عبور نمی‌کنند.
 • در فرانسه، شرکت هواپیمایی «ایرفرانس» نیز بیانیه مشابهی را دربارۀ ممنوعیت پرواز از فراز تنگه هرمز منتشر کرد. این شرکت همچنین اعلام کرد که در تماس مکرر با مقامات هواپیمایی کشوری فرانسه و مقامات اروپایی برای تحلیل هرگونه خطر بالقوه است.
 • سخنگوی شرکت هواپیمایی «نروژ» اعلام کرد هیچ پروازی بر فراز ایران نخواهد داشت «اما همچنان به بررسی نزدیک اوضاع ادامه خواهد داد و در صورت لزوم مسیرهای پرواز را دوباره تغییر خواهد داد.»
 • سخنگوی شرکت هواپیمایی سوئدی «اس آ اس» گفت که اگرچه در این منطقه هواپیمایی ندارد اما همچنان به نظارت دقیق تحولات منطقه ادامه خواهد داد.
 • شرکت هواپیمایی بین‌المللی «سنگاپور» اعلام کرد که با وجود طولانی‌تر شدن پروازها، در پی تنش‌ها در منطقه خلیج فارس، مسیر پرواز هواپیماهایش را تغییر خواهد داد.
 • شرکت هواپیمایی «اتحاد» امارات متحده عربی نیز برنامه‌های پرواز برای وضعیت اضطراری را به اجرا گذاشت و اعلام کرد که به‌زودی در پی دستورالعمل اداره هوانوردی فدرال ایالات متحده آمریکا تصمیم خواهد گرفت که چه تدابیر جدیدی اتخاذ کند.
 • شرکت هواپیمایی آلمانی «لوفت هانزا‬‎» پرواز بر فراز ایران را متوقف کرد؛ با این وجود پروازهای این شرکت به مقصد تهران همچنان ادامه دارد.
 • شرکت هواپیمایی «مالزی» نیز اعلام کرد که پروازهایش به مبدا و مقصد لندن، جده و مدینه از حریم هوایی ایران در تنگه هرمز عبور نخواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تخت‌روانچی در شورای امنیت: دیگر نمی‌توان توافق هسته‌ای را حفظ کرد

نشست کشورهای عضو برجام برای «بررسی راه‌های کمک به ایران»

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد