Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران محور نشست شورای امنیت؛ حامیان تهران چه کشورهایی بودند؟

ایران محور نشست شورای امنیت؛ حامیان تهران چه کشورهایی بودند؟
Copyright REUTERS/Lucas Jackson
Copyright REUTERS/Lucas Jackson
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دنی دانون، نماینده اسرائیل اعلام کرد که ایران با نقض برجام و قطعنامه‌های شورای امنیت همچنین با پشتیبانی از تروریسم، بر روابط امروزی تاثیر می‌گذارد و از جمله اینکه «این کشور سالانه بیش از ۷ میلیارد دلار به گروههای تروریستی مانند حزب الله کمک می‌کند».

آگهی

شورای امنیت سازمان ملل عصر سه‌شنبه نشستی را با موضوع چالش‌های صلح و امنیت در خاورمیانه تشکیل داد تا ۱۵ عضو این شورا به همراه دیگر کشورهای درگیر در تحولات این منطقه، دربارۀ وضعیت «نگران کننده و پیچیده» خاورمیانه به بحث بنشینند.

در این نشست بطور ویژه به حوادث اخیر روی داده در تنگه هرمز و خلیج فارس اشاره شد و ماریا ویوتی، رئیس دفتر دبیرکل سازمان ملل با نام بردن از وقایعی همچون حمله به کشتی‌ها یا توقیف آنها و سرنگون کردن پهپادها اعلام کرد که وضعیت در این منطقه به «سطح خطرناکی» رسیده است.

او بر ضرورت خویشتن‌داری طرفین درگیری‌ها و گفتگوی واقعی برای جلوگیری از یک رویارویی بزرگ تاکید کرد.

در این جلسه علاوه بر سخنرانی مفصل مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که ایران را مقصر اصلی بحران‌های منطقه خاورمیانه نامید و خواستار تمدید تحریم‌های سازمان ملل علیه این کشور شد، شماری از نمایندگان کشورهای اروپایی و خاورمیانه نیز در قبال تحولات منطقه و فعالیتهای ایران اعلام موضع کردند.

روسیه

دیمیتری پولینسکی نماینده روسیه با اشاره به اینکه هم اکنون کشورهای بسیاری در منطقۀ خاورمیانه یک «بحران وجودی» را تجربه می‌کنند، اعلام کرد که سیاست حذف رژیم‌هایی که برای برخی از دولتها ناخوشایند هستند، باعث وقوع چالش‌ها و خونریزی‌های بیشتر در خاورمیانه شده و مهندسی ژئوپولیتیک و مداخله در امور داخلی، فروپاشی کشورها را در پی داشته و فاجعه‌های بسیاری بوجود آورده است.

او ضمن ابراز نگرانی از تصویری که آمریکا از ایران ترسیم کرده و این کشور را «منبع اصلی همه مشکلات» نشان داده گفت: «به تنش‌ها در خلیج فارس تا حد زیادی به روشی مصنوعی دامن زده شده است.»

آقای پولینسکی افزود که از نظر مسکو قابل پذیرش نیست که درخواست از ایران برای نشستن پشت میز مذاکره، با تهدیدهای یکجانبه و توهین توأم باشد. او گفت: «ما نمی‌توانیم از این واقعیت غافل شویم که ۸۰ درصد از [اقتصاد ایران] در پی اعمال تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبۀ آمریکا که با هدف تعظیم تهران مقابل واشنگتن اعمال شده، سقوط کرده است.»

او همچنین به این موضوع اشاره کرد که آقای پمپئو در سخنرانی خود، از کلمات منفیِ بسیاری استفاده کرده است و تنها یک بار کلمۀ «همکاری» را به کار برده، آنهم در زمانی که از ائتلاف علیه ایران سخن گفته است. او خطاب به پمپئو گفت: «سخنان شما دربارۀ خلیج فارس بسیار احساسی بود.»

آقای پولینسکی سخنان خود را اینگونه پایان داد که فدراسیون روسیه از جو نظامی ایجاد شده در منطقه نگران است و از همه طرفها خواست که خویشتن‌داری پیش گرفته و مشکلات سیاسی خود را از مسیر دیپلماتیک رفع کنند.

اتحادیه اروپا

سیلویو گونزاتو، نماینده اتحادیه اروپا در این نشست از ایران خواست که از هر اقدام دیگری که منجر به تشدید تنش‌ها در منطقه شود خودداری کند و بر تعهداتش در برجام پایبند بماند.

او افزود که اتحادیه اروپا از یک رویکرد متعادل و جامع در قبال ایران پشتیبانی می‌کند که گفتگو نیز می‌تواند یکی از این راهها باشد.

او همچنین اعلام کرد که این اتحادیه مصمم است تجارت مشروع خود با ایران را ادامه دهد و در این راستا مکانیزم‌های لازم را فعال می‌کند.

آلمان

سفیر آلمان در سازمان ملل هشدار داد که اگرچه گفتگوی سیاسی و در صورت لزوم اعمال تحریم‌های هماهنگ می‌تواند به داشتن یک برخورد سازنده در قبال ایران کمک کند، اما تحریم‌های یکجانبه، نتیجه برعکس خواهد داشت.

او با تاکید بر ضرورت رعایت قوانین بین‌المللی بشردوستانه برای هر اقدامی گفت: «اگر همۀ بازیگران فراتر از منافع خود قدم بردارند، آنگاه می‌توانیم در راه رسیدن به یک خاورمیانۀ صلح‌آمیز به پیشرفتهایی برسیم.»

لهستان

وزیر خارجه لهستان که ریاست شورای امنیت در ماه اوت را برعهده دارد، با تاکید بر اینکه امنیت در خاورمیانه به ساختار نظم جهانی گره خورده، تاکید کرد که درگیری‌ها در این منطقه از گسترش تروریسم تا تصمیم ایران مبنی بر کاهش سطح پایبندی خود به برجام و تهدیدهای اخیر برای ناوبری دریایی در خلیج فارس، عواقب سیاسی و اقتصادی و اجتماعی جهانی در پی دارد. او بر رفتار مسئولانۀ دولتهای منطقه برای حفظ ثبات در خاورمیانه تاکید کرد.

آگهی

بریتانیا

سفیر بریتانیا در سازمان ملل با درخواست از ایران برای بازگشت به تعهداتش تحت برنامه جامع اقدام مشترک و تاکید بر لزوم شروع گفتگوهای منطقه‌ای گفت: «هیچ راه حل بهتر و هیچ جایگزینی وجود ندارد.»

او اعلام کرد که اگرچه بریتانیا از حق ایران برای دفاع از خود حمایت می‌کند اما رفتارهای ایران از جمله اعزام شبه‌نظامیان به سوریه، نقض قطعنامه‌های شورای امنیت و تهدید ثبات و امنیت منطقه باعث شده است که بریتانیا از طرح حفظ امنیت ناوبری دریایی در تنگه هرمز پشتیبانی کند.

فرانسه

سفیر فرانسه در سازمان ملل با ابراز تاسف از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی با تهران و از سوی دیگر سخنان مقامات ایرانی مبنی بر ترک این توافق، بر اهمیت پیروی کامل تهران از کلیه مفاد برجام تاکید کرد.

کویت

سفیر کویت در سازمان ملل اعلام کرد که کویت سالهاست برای مهار درگیری‌های منطقه‌ای تلاش می‌کند و سعی کرده است با کمک به باز شدن کانال‌های گفتگوی منطقه‌ای از جمله گفتگو با ایران، در راستای حغظ امنیت منطقه و حل اختلافات گام بردارد.

آگهی

بحرین

نماینده بحرین در سازمان ملل نیز ضمن محکوم کردن حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی همچنین اقدامات ایران در منطقه، اعلام کرد که دولتش از راه حل‌های نوآورانه برای رفع مشکلات منطقه حمایت می‌کند.

عربستان سعودی

نماینده عربستان سعودی در شورای امنیت، کشورهای ایران و اسرائیل را دو عامل اصلی وقوع درگیری‌ها در خاورمیانه دانست.
به گفته او اگرچه بسیاری بر این باورند که در این منطقه جنگی مذهبی میان شیعه و سنی در جریان است اما این حرف نادرست است و شیعیان در جهان عرب، با صلح و امنیت در کنار اهل سنت زندگی کرده و با آنها همکاری می‌کنند.

او از آمادگی ریاض برای بحث و همکاری درباره چگونگی حل مسالمت‌آمیز مسائل منطقه خبر داد.

اسرائیل

دنی دانون، نماینده اسرائیل اعلام کرد که ایران با نقض برجام و قطعنامه‌های شورای امنیت همچنین با پشتیبانی از تروریسم، بر روابط امروزی تاثیر می‌گذارد و از جمله اینکه «این کشور سالانه بیش از ۷ میلیارد دلار به گروههای تروریستی مانند حزب الله کمک می‌کند».

آگهی

او گفت: «در واقع بسیاری از سخنرانان نشست امروز نیز گفتند که ایران مهمترین تهدید در خاورمیانه است.»

او افزود برای حل بحران‌های منطقه، اسرائیل و کشورهای عربی می‌توانند با هم همکاری کنند و دولتهای عرب نیز در کنار شمار فزایندۀ کشورهایی قرار بگیرند که با تل‌آویو ارتباط دارند.

امارات متحده عربی

سعود الشمسی، نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل که به نمایندگی از سوی «گروه عربی» نیز سخن می‌گفت، اعلام کرد: «گروه عربی مداخلات مداوم دولت ایران در امور عرب را محکوم می‌کند؛ مداخلاتی که باعث تشدید اختلافات مذهبی و فرقه‌ای می‌شود... ما همچنین خواستار آنیم که ایران از حمایت از شبه‌نظامیان مخالف دولت یمن دست بردارد.»

بیشتر بخوانید:

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توقیف نفتکش بریتانیایی؛ لندن به شورای امنیت نامه نوشت

شکایت تهران به شورای امنیت: آمریکا به حریم هوایی ایران تجاوز کرده است

تخت‌روانچی در شورای امنیت: دیگر نمی‌توان توافق هسته‌ای را حفظ کرد