ارتش آمریکا برای اولین بار به یک نظامی سیک اجازه عمامه گذاشتن داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ارتش آمریکا برای اولین بار به یک نظامی سیک اجازه عمامه گذاشتن داد
کپی رایت  The American Civil Liberties Union - ACLU

نیروی هوایی آمریکا برای اولین بار به یک نظامی سیک اجازه داد تا در زمان خدمت در ارتش، نمادهای مذهبی خود را حفظ کند.

به این ترتیب این نظامی آمریکایی هندی الاصل که سینک باجوا نام دارد، می‌تواند مطابق با اصول مذهبی سرپوش سنتی (توربن) بر سر داشته باشد و موی بلند خود را حفظ کند.

این خبر روز پنج‌شنبه از سوی بنیاد آموزش و دفاع قانونی از سیکهای آمریکایی (SALDEF) اعلام شد.

سینک باجوا نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد: «امروز احساس می‌کنم که کشورم میراث سیک من را در آغوش گرفته است. من برای همیشه برای داشتن چنین فرصتی سپاسگزارم.»

سینک باجوا که در سال ۲۰۱۷ میلادی به نیروی هوایی امریکا پیوسته، تا کنون به دلیل قوانین ارتش و دستورالعمل‌های مربوط به پوشش نظامی، نمی‌توانسته به دستورات مذهبی خود عمل کند.

اجازۀ داشتن نمادهای مذهبی پس از آن از سوی نیروی هوایی آمریکا به سینک باجوا داده شد که او توانست حمایت اتحادیه کهنه سربازان سیک آمریکایی و اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا را به دست آورد.

پیش از این در سال ۲۰۱۶ میلادی نیز کاپیتان سیمراتپال سینک، از درجه‌داران ارتش آمریکا توانست مجوز لازم برای ادامۀ خدمت با وجود موی بلند و استفاده از کلاه توربن را به دست آورد.

یکی از وکلای اتحادیه آزادی‌های مدنی آمریکا با ستایش این تصمیم نیروی هوایی گفت: «هیچکس نباید مجبور شود بین ایمان خود و خدمت به کشورش، یکی را انتخاب کند. خوشحالیم که نیروی هوایی به این درخواست پاسخ مثبت داده و امیدواریم که در تمام شاخه‌های ارتش این کشور اهمیت مذهب و تنوع آن به رسمیت شناخته شود.»

طی سالهای اخیر در پی تلاش مدافعان حقوق مدنی در آمریکا، بارها قوانین ارتش در قبال اقلیتهای مختلف تغییر کرده است. پیش از این در ژوئن ۲۰۱۶ میلادی نیز وزارت دفاع آمریکا به به ممنوعیت خدمت افراد تراجنسی در ارتش پایان داد و به این ترتیب از اخراج هزاران عضو ارتش به دلیل هویت جنسیتی آنها جلوگیری شد.

بیشتر بخوانید: