Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

غرب بالکان؛ آزمونی برای گسترش مرزهای اتحادیه اروپا

غرب بالکان، آزمونی برای توسعه‌طلبی اتحادیه اروپا
غرب بالکان، آزمونی برای توسعه‌طلبی اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا خواستار آن شده است که با درایت و هوشمندی از فرصت کنونی برای پیوستن این کشورها به این بلوک سیاسی و اقتصادی حمایت کند.

آگهی

برخی کشورهای غرب منطقه بالکان در میانه کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند و مقام‌های بروکسل تمایل دارند تا آنها را نیز به عضویت این اتحادیه درآورند.

کمیسون اروپا برای دومین بار به آلبانی و مقدونیه شمالی توصیه کرده است که مذاکرات برای پیوستن به اتحادیه را آغاز کنند.

جمهوری مقدونیه شمالی برای پیوستن به اتحادیه اروپا حتی نام رسمی خود را نیز تغییر داده اما آلبانی در دوره پرتنشی به این کار دعوت شده است. در این کشور اعتراض‌ها به فساد دولتی در حال گسترش است. با وجود تنش اخیر میان کوزوو و صربستان، اتحادیه اروپا خواستار آن شده است که با درایت و هوشمندی از فرصت کنونی برای پیوستن این کشورها به این بلوک سیاسی و اقتصادی حمایت کند.

فدریکا موگرینی، کمیسر روابط خارجی اروپا در این زمینه به خبرنگاران گفت: «اگر ما امروز درایت و هوشمندی به خرج دهیم، می‌توانیم مشوق عضویت بی‌بازگشت آنها بشویم. اگر امروز این فرصت را از دست بدهیم، خطر آن هست که قدرت‌های تاریک پیشین بازگردند و ما را به سوی رویارویی و حتی درگیری با یکدیگر سوق بدهند.»

بیشتر بخوانید:

با این حال همه کشورهای عضو اتحادیه بر این نظر نیستند که در شرایط کنونی پذیرای اعضای جدید باشند. فرانسه می‌گوید اتحادیه اروپا اول باید خودش را اصلاح کند و هلند نیز همین نظر را مطرح کرده است. اما برخی دیپلمات‌های اروپایی بر این باورند که مقام‌های فرانسوی در حال حاضر نگران تشدید احساسات ضد مهاجر در درون کشور خود هستند.

ادوارد ژوزف، کارشناس روابط خارجی می‌گوید: «بزرگ شدن اندازه جمعیت مسئله‌ای نیست که خطری برای اقتصاد یا امنیت اتحادیه اروپا به وجود آورد. برعکس، تهدید واقعی برای امنیت اروپا آن است که آینده باثباتی برای آن اندیشیده نشود. مسئله فرانسه و هلند کاملا در پیوند با مسائل داخلی این دو کشور است.»

این استاد دانشگاه که سال‌ها در کشورهای حوزه بالکان زندگی کرده درباره خطر مداخله روسیه در منطقه می‌گوید: «می‌دانیم که روسیه در جمهوری بوسنی و نیز در صربستان بسیار فعال است. این کشور تلاش می‌کند تا در برابر سیاست ادغام اروپایی-غربی کشورهای بالکان، خود را به عنوان یک گزینه اصلی مطرح کند. بنابراین مبارزه با سیاست روسیه در بالکان ضرورت دارد. باید به کشورهای این حوزه جغرافیایی اطمینان داد که اگر اصلاحات مورد نظر اروپا را اعمال کنند، در مسیر آینده‌ای اروپایی قرار می‌گیرند.»

اکنون باید منتظر ماند و دید که آیا کشورهای عضو اتحادیه اروپا در نشست ماه ژوئن خود به عضویت کشورهای حوزه بالکان چراغ سبز نشان می‌دهند یا نه.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کنترل مهاجرت غیرقانونی؛ توافقنامه اتحادیه اروپا و صربستان به چه معنایی است؟

گرمای شدید در مناطقی از بالکان که قطع جریان برق را هم به همراه داشت

حمله اسرائیل به اردوگاه فلسطینی‌ها؛اتحادیه اروپا پایبندی تل‌آویو به تعهدات حقوق بشری را بررسی می‌کند