Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجلس ایران؛ تصویب کلیات لایحه اعطای تابعیت به کودکان زنان ایرانی

مجلس ایران؛ تصویب کلیات لایحه اعطای تابعیت به کودکان زنان ایرانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مجلس ایران؛ تصویب کلیات لایحه اعطای تابعیت به کودکان زنان ایرانی

آگهی

کلیات لایحه اعطای تابعیت به کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی روز یکشنبه با ۱۸۸ رای موافق، ۲۰ رای مخالف و ۳ رای ممتنع در مجلس شورای اسلامی تصویب شد.

در صورت تصویب جزئیات این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایران با مردان خارجی می توانند قبل از رسیدن به سن ۱۸ سالگی به درخواست مادر ایران به تابعیت ایران در آیند.

با این حال این لایحه راه‌حلی برای فرزندان بالای ۱۸ سال زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند در نظر نگرفته است.

لعیا جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهوری در مجلس گفت: «در اعطای تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مسائل امنیتی موضوعیتی ندارد چون می‌خواهیم جهت تابعیت برای فرزندان حاصل ازدواج زن ایرانی با مرد غیر ایرانی با سن کمتر از ۱۸ سال اقدام کنیم که مساله امنیتی ندارد بنابراین بعد از تصویب کلیات، دستورالعمل اجرایی تابعیت باید بر عهده وزارت امور خارجه گذاشته شود.»

در جریان بررسی کلیات این لایحه عبدارضا مصری، بهمن طاهرخانی و جلیل رحیمی جهان آبادی بعنوان موافقان لایحه صحبت کردند.

جلیل رحیمی جهان آبادی نماینده حوزه انتخابیه تربت جام، تایباد، باخرز و صالح آب با اشاره به اینکه اشخاصی می گویند «مادر به فرزند، خونی را منتقل نمی کند» گفت: «آنها باید به زندگی حضرت فاطمه (س) که افتخار بشریت است، نگاه کنند.سلسله سادات از طریق حضرت فاطمه (س) پایدار مانده و عزت و برکت اسلام و وحدت مسلمانان به دلیل وجود حضرت فاطمه است.»

همچنین نادر قاضی‌پور، فرهاد تجری و مصطفی کواکبیان بعنوان مخالفان این لایحه صحبت کردند.

نادر قاضی پور نماینده ارومیه با اشاره به اینکه «تابعیت به خون پدر، DNA و خاک» است، گفت: «متاسفانه در این لایحه چنین محدودیت هایی اعمال نشده است آیا فقط ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در داخل کشور مطرح است؟، کدام خارجیان؟، آنها که رسمی وارد کشور شده اند یا قاچاقی؟ آیا در این طرح نامی از کشورها برده شده است؟، آیا در تمامی جهان اگر یک زن ایرانی با هر غیر ایرانی و با هر دینی ازدواج کند ما باید به آن طرف نیز شناسنامه ایرانی بدهیم؟ حداقل باید در این طرح ادیان و کشورها مشخص شود.»

مصطفی کواکبیان نماینده اصلاح طلب مجلس و از لیست امید اصلاح طلبان در مخالفت با این لایحه گفت: «ایجاد تابعیت بدون برنامه ریزی ممکن است پس از یک الی ۲ دهه نزدیک به ۵۰ میلیون نفر مهاجر در ایران به وجود بیاورد که همگی نیز مدعی ایرانی بودن هستند.»

تاثیر لایحه بر کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان

کودکان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان افغان بیشترین کودکانی هستند که این لایحه می تواند بر شرایط زندگی آنها تاثیر داشته باشد.

فاطمه ذوالقدر نائب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس گفته است که بر اساس آمارگیری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۱۵ هزار خانوار شناسایی شده اند که در آنها زن ایرانی با مرد خارجی ازدواج کرده‌اند و ۶۹ درصد فرزندان آنها زیر ۱۹ سال هستند و ۶۰ درصد این خانواده‌ها در دهک پایین اقتصادی قرار دارند و فقر آموزشی فرزندان و عدم بهره‌مندی از خدمات آموزش عمومی از مشکلات اساسی آنهاست.

وی گفته است نزدیک به ۴۵ درصد این کودکانی یا اصلاح مدرسه نرفته اند و یا بعد از ثبت نام در مدارس به دلیل شرایط اقتصادی مجبور به ترک تحصیل شده‌اند.

علی ربیعی وزیر سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعی در توئیتی نوشته است که با تصویب لایحه حمایت از کودکان مادر ایرانی، ۱۵۰ هزار کودک می توانند مدارک هویتی کسب کنند.

بر اساس قانون مدنی ایران، تابعیت ایران از طریق مادر به فرزند منتقل نمی شود و در صورت تصویب جزئیات و عدم مخالفت شورای نگهبان، این لایحه را می توان گامی مهم در اصلاح قوانین در جهت رفع تبعیض ارزیابی کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین شناسنامه فرزند حاصل از ازدواج زن ایرانی با مرد خارجی صادر شد

یک مقام ایران: تابعیت ایرانی افراد دوتابعیتی لغو می‌شود

صدور حکم دادگاه انقلاب علیه یک فرد دو تابعیتی دیگر؛ «شهروند ایرانی-سوئدی به ۵ سال زندان محکوم شد»