واکنش‌ها به طرح «رنسانس اروپایی» امانوئل ماکرون

واکنش‌ها به طرح «رنسانس اروپایی» امانوئل ماکرون
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک روز پس از انتشار مقاله امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه درباره انجام اصلاحات در اتحادیه اروپا، این مقاله با واکنش های موافق و مخالف مواجه شده است.

آگهی

یک روز پس از انتشار مقاله امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه درباره انجام اصلاحات در اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا روز سه شنبه ۵ مارس از طرح وی پشتیبانی کرد و آن را در راستای محافظت بیشتر از دموکراسی و آزادی در این قاره دانست.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا، با اعلام حمایت کامل خود از «طرز تفکر» امانوئل ماکرون گفت: «نخستین آزادی ابتدایی ما آزادی دموکراتیک است به معنای انتخاب حکومت‌هایمان. جایی که قدرت‌های خارجی می‌خواهند بر آرای ما تاثیر بگذارند.»

رئیس‌جمهور فرانسه در مقاله دوشنبه ۴ مارس خود که در نشریات ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا منتشر شده بود پیشنهاد داده بود آژانس‌هایی اروپایی ایجاد شوند تا از انتخابات و دموکراسی‌ در برابر دخالت‌های خارجی محافظت کنند.

مینا آندریوا، سخنگوی کمیسیون اروپا، در بیانیه ای با اشاره به اینکه بسیاری از ایده‌های ذکر شده اجرایی شده‌اند یا در دست اجرا هستند گفت: «فرانسه و کمیسیون اروپا درباره طرح رنسانس اروپایی هم راستا هستند. ما هر دو در یک جبهه می‌جنگیم.»

بیشتر بخوانید:ماکرون خواستار تشکیل «شورای امنیت اروپایی» شد

کاتارینا بارلی، وزیر دادگستری آلمان، نیز روز سه شنبه در حساب توییتر خود از «طرح رنسانس اروپایی» رئیس‌جمهور فرانسه تشکر کرد.

خانم بارلی که کاندیدای شاخص سوسیال دموکرات‌های آلمان در انتخابات پارلمانی آتی اروپاست نوشت: «ما اروپایی‌ها اکنون باید با یکدیگر متحد شویم و اروپایی قوی را با هم بسازیم.»

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، که از منتقدان جدی اتحادیه اروپا به شمار می‌رود از مقاله آقای ماکرون استقبال کرد و آن را «نقطه عزیمتی» برای بحث درباره آینده اروپا خواند.

آقای اوربان به خبرگزاری رویترز گفت: «در جزئیات البته ما دیدگاه‌های مختلفی داریم اما بسیار مهم تر از این نظرات متفاوت، این سرآغاز می‌تواند نقطه عزیمت خوبی برای دیالوگ سازنده و جدی درباره آینده اروپا باشد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر دادگستری آلمان از اظهارات امانوئل ماکرون درباره طرح رنسانس اروپایی پشتیبانی کرده است

در داخل فرانسه مقاله آقای ماکرون در کنار واکنش‌های مثبت، با انتقادات صریحی از جانب اپوزسیون این کشور نیز مواجه شده است و برخی رسانه‌های فرانسه نیز سخنرانی آقای ماکرون را «نطقی بر سیاق نطق‌های نیکلا سارکوزی» خوانده‌اند.

ژان پیر رافارن نخست وزیر سابق این کشور در زمان ریاست‌جمهوری ژاک شیراک در مصاحبه با نشریه فیگارو گفت: «از پروژه اروپایی امانوئل ماکرون بدون هیچ تردیدی پشتیبانی می‌کنم.»

در سوی مقابل اما فرانسوا بریس اورتوفو، وزیر کشور دولت نیکلا سارکوزی و نماینده فعلی در پارلمان اروپا، اظهارات آقای ماکرون را مایه «تضعیف و انزوای فرانسه در اروپا» دانسته است.

اگزویه بلمی، سرلیست حزب جمهوری‌خواه در انتخابات پیش روی پارلمان اروپا، نیز در این باره گفت: «پشت سر حرف‌ها اعمال قرار دارند. تصور حقیقی او از اروپا چیست؟»

ژان پیر رافارن نخست وزیر سابق فرانسه از طرح آقای ماکرون حمایت کرده است.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمایت مرکل از ماکرون در برابر ترامپ؛ هم ارتش و هم شورای امنیت اروپا تشکیل می‌دهیم

ماکرون از اروپایی‌ها خواست بدون کمک آمریکا به فکر امنیت خود باشند

انتشار عکس‌های امانوئل ماکرون در گرماگرم رجزخوانی‌ها برای روسیه واکنش‌برانگیز شد؛ انتقادها به چیست؟