Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون از اروپایی‌ها خواست بدون کمک آمریکا به فکر امنیت خود باشند

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای ماکرون همچنین گفت که در چهارچوب «بازنگری ساختار دفاعی و امنیتی اروپا» قصد دارد برای «نوسازی امنیت سایبری، سلاح‌های شیمیایی، سلاح‌های متعارف، منازعات سرزمینی، امنیت فضایی یا حفاظت از مناطق قطبی» گفتکوهایی را به ویژه با روسیه آغاز کند.

آگهی

رئیس جمهوری فرانسه از کشورهای اروپایی خواست تا بدون کمک آمریکا امنیت خود را بسازند.

امانوئل ماکرون روز دوشنبه ۵ شهریور با بیان این که اروپا نمی‌تواند تنها به ایالات متحده آمریکا تکیه کند، گفت که «در ماه‌های آینده» طرحی را برای تحکیم امنیت اروپا ارائه خواهد داد.

وی با اعلام این خبر تصریح کرد: «اروپا دیگر نمی‌تواند تأمین امنیت خود را تنها به عهده آمریکا بگذارد. امروز بر ماست که مسئولیت‌های خودمان را بر عهده بگیریم تا امنیت و به دنبال آن حاکمیت اروپا را تضمین کنیم.»

امانوئل ماکرون با اشاره به این که «باید از پایان جنگ سرد درس گرفت»، همچنین از قصد خود برای «انعکاس جامع» این موضوع نزد تمام شرکای اروپایی و نیز روسیه خبر داد.

وی در عین حال در مورد گفتگو با روسیه در این مورد گفت: «البته پیشرفت سودمند در زمینه حل بحران اوکراین و نیز رعایت چهارچوب سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) پیش‌شرطهایی است که دولت مسکو برای همکاری در این زمینه باید فراهم کند. در عین حال این مسئله نباید از همین الان مانع همکاری میان کشورهای اروپایی باشد.»

رئیس جمهوری فرانسه که در جمع ۲۵۰ سفیر این کشور سخن می‌گفت، خطاب به آنها افزود: «من در این زمینه روی کمک شما حساب می‌کنم.»

رویترز
اردوگاه آوارگان در ادلب سوریهرویترز

آقای ماکرون همچنین گفت که در چهارچوب «بازنگری ساختار دفاعی و امنیتی اروپا» قصد دارد برای «نوسازی امنیت سایبری، سلاح‌های شیمیایی، سلاح‌های متعارف، منازعات سرزمینی، امنیت فضایی یا حفاظت از مناطق قطبی» گفتکوهایی را به ویژه با روسیه آغاز کند.

هشدار در مورد «بحران انسانی» در سوریه

رئیس جمهوری فرانسه روز دوشنبه همچنین در مورد اوضاع در سوریه و به ویژه در مورد «خطر ایجاد بحران انسانی» در منطقه ادلب هشدار داد. ادلب آخرین پایگاه مقاومت نیروهای شورشی ضد دولتی است.

وی خواستار اعمال «فشار بیشتر بر رژیم سوریه و متحدانش» برای دستیابی به یک راه حل سیاسی برای بحران در این کشور شد و گفت: «امروز وضعیت نگران‌کننده است زیرا رژیم [سوریه] قصد دارد بحران انسانی تازه‌ای در منطقه ادلب ایجاد کند و تا این زمان هیچ گونه اراده‌ای برای گفتگو در مورد انتقال سیاسی حتی در سطح جزئی نشان نداده است.»

امانوئل ماکرون با دعوت به اعمال فشار بیشتر بر رژیم اسد گفت که در این زمینه از روسیه و ترکیه که نقش مهمی در سوریه دارند، انتظار بیشتری می‌رود. رئیس جمهوری فرانسه با مسئول خواندن بشار اسد در ایجاد وضعیت بحرانی در سوریه گفت: «چه کسی این همه انسان را آواره کرد؟ چه کسی مردم خودش را قتل عام کرد؟ بر عهده فرانسه نیست که رهبران آینده سوریه یا هر کشور دیگری را تعیین کند. اما این وظیفه ما و به نفع ماست که مردمن سوریه را در وضعیت تعیین سرنوشت خودشان قرار بدهیم.»

دولت سوریه پیش از این گفته بود مصمم به بازپس‌گیری استان ادلب در شمال غربی این کشور از نیروهای شورشی است. حدود ۶۰ درصد ادلب در اختیار گروه جهادگرای «هیئت تحریرالشام» است که در گذشته به عنوان شاخه‌ای از القاعده در سوریه شناخته می‌شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به طرح «رنسانس اروپایی» امانوئل ماکرون

مخالفت ماکرون با مذاکرات برای تعرفه‌های تجاری با آمریکا

سازمان امنیت و همکاری اروپا: رای‌دهندگان روس «گزینه واقعی» نداشتند