حمایت مرکل از ماکرون در برابر ترامپ؛ هم ارتش و هم شورای امنیت اروپا تشکیل می‌دهیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حمایت مرکل از ماکرون در برابر ترامپ؛ هم ارتش و هم شورای امنیت اروپا تشکیل می‌دهیم
کپی رایت  عکس از رویترز

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان از ایده امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه مبنی بر تشکیل ارتش واحد اروپا حمایت کرد.

خانم مرکل که روز سه شنبه در جمع اعضاء پارلمان اتحادیه اروپا سخن می‌گفت، تاکید که بالاخره روزی باید برای تحقق ایده ارتش واحد اروپا اقدام کنیم و این اقدامی ناگزیر برای اروپا و تحقق چشم‌انداز آتی آن است.

اظهارات آقای ماکرون در مورد تشکیل ارتش واحد اتحادیه اروپا پیشتر با انتقاد تند دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مواجه شده بود. آقای ترامپ اظهارات همتای فرانسوی خود را «توهین آمیز» خوانده بود.

بیشتر بخوانید:

رئیس جمهوری فرانسه خواستار تشکیل ارتش واحد اروپا شد

ترامپ: پیشنهاد ماکرون برای تشکیل ارتش اروپایی توهین‌آمیز است

رئیس جمهوری آمریکا معتقد است که اروپا به جای این اقدام باید با افزایش هزینه‌های نظامی خود به تقویت بیشتر بودجه ناتو کمک کند.

با این وجود خانم مرکل تاکید کرد که وجود ارتش اروپا نه تنها با ناتو مغایرتی ندارد بلکه موجب حضور پرقدرت اروپا در ناتو خواهد شد و ضامن برقراری صلح پایدار میان کشورهای این اتحادیه خواهد شد.

صدراعظم آلمان در عین حال خواستار تشکیل شورای‌عالی امنیت اتحادیه اروپا برای اتخاذ تصمیم در شرایط خاص شد. چرا که به گفته خانم مرکل اروپا دیگر نمی‌تواند بر روی «پشتیبانی دیگران» حسابی باز کند.

با وجود مخالف آقای ترامپ با تشکیل ارتش واحد اروپایی، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این خواست سران اتحادیه اروپا را خواستی طبیعی ارزیابی کرده بود.

بیشتر بخوانید:حمله توییتری ترامپ به ماکرون و فرانسه

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید