Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

عفو‌ بین‌الملل: وضعیت حقوق بشر در ایران به شدت رو به وخامت گذاشته است

عفو‌ بین‌الملل: وضعیت حقوق بشر در ایران به شدت رو به وخامت گذاشته است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این گزارش که در یازده فصل تنظیم شده است از جمله به اعتراضات دی ماه ۹۶ اشاره شده است که در آن «۵۰۰۰ نفر بازداشت و ۲۵ نفر کشته شدند.»

آگهی

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در ایران، سال ۲۰۱۸ را سالی توصیف کرده است که وضعیت حقوق بشر در ایران به شدت رو به وخامت گذاشته است.

این سازمان در گزارش خود نوشته است: «مقامات ایران حق افراد برای برخورداری از آزادی بیان، تشکل و تجمعات مسالمت آمیز و نیز آزادی مذهب و عقیده را زیر پا گذاشتند و تعداد کثیری از منتقدان و دگراندیشان را به زندان انداختند. محاکمات به صورت نظام یافته غیرمنصفانه بودند. شکنجه و سایر رفتارهای بیرحمانه به طور گسترده اعمال شد و عامالن و آمران از مجازات مصون ماندند. شلاق، قطع عضو و سایر مجازاتهای بیرحمانه، غیرانسانی و ترذیلی به اجرا گذاشته شد. مقامات مرتکب تبعیض و خشونت گسترده بر پایه جنسیت، نظرات سیاسی، اعتقادات مذهبی، قومیت، گرایش جنسی، هویت جنسیتی و معلولیت شدند. تعداد بالایی اعدام شدند و هزاران تن در صف اعدام باقی ماندند. برخی از اعدامها در ملاء عام اجرا شد. در میان اعدام شدگان افرادی بودند که در زمان وقوع جرم، سن آنان کمتر از ۱۸ سال بوده است.»

در این گزارش که در یازده فصل تنظیم شده است به اعتراضات دی ماه ۹۶ اشاره شده است که در آن «۵۰۰۰ نفر بازداشت و ۲۵ نفر کشته شدند.»

اعتراضات تیرماه ۹۷ در اهواز، بازداشت دهها تن از فعالان محیط زیستی، ادامه بازداشت خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی، خودکشی مشکوک کاووس سید امامی استاد دانشگاه در زندان، سرکوب و زندانیش شدن دروایش گنابادی و حصر خانگی نورعلی تابنده قطب دروایش گنابادی از جمله موارد اشاره شده در گزارش سالانه عفو بین‌الملل می باشد.

این سازمان همچنین به تبعیض علیه زنان و دختران، تبعیض علیه اقلیت های قومی، اعتراضات کارگری، ناپدید شدگان قهری دهه شصت شمسی و مجازات اعدام توجه کرده و مواردی از نقض حقوق افرادی را که با این حوزه های اجتماعی در ارتباط بوده‌اند ذکر کرده است.

بنا به اعلام سازمان عفو بین الملل افزایش فشار اقتصادی به دولت ایران و اعتراضات گروههای مختلف اجتماعی از جمله کارگران و معلمان در سال گذشته، حساسیت ویژه‌ای نزد دولتمردان ایران ایجاد نکرد آنچنانکه در یک سال گذشته ایران شاهد پخش اعترافات تلویزیونی فعالان کارگری از جمله اسماعیل بخشی از تلویزیون و عدم پیگیری موثر وضعیت آنان از سوی دولت بوده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عفو بین الملل: سال ۲۰۱۸ «سال ننگ‌آور» برای ایران بود

تجلیل عفو بین الملل از جنبش زنان برای احقاق حقوق برابر

عفو بین‌الملل خواستار لغو حکم اعدام و آزادی توماج شد؛زندان اصفهان: محدود شدن صالحی را تکذیب می‌کنیم