انهدام مهمات و اژدرهای ناو نروژی

انهدام مهمات و اژدرهای ناو نروژی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناو محافظ نیروی دریایی نروژ در جریان رزمایش نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۸ غرق شده بود

آگهی

مهمات و اژدرهای باقیمانده در ناو محافظ نیروی دریایی نروژ که در جریان رزمایش نیروهای ناتو در سال ۲۰۱۸ غرق شده بود، منهدم شد.

به گزارش خبرگزاری راشیاتودی، اژدرهای ناو «هلگه اینستاد» هفته گذشته توسط غواصان نیروی دریایی نروژ خارج و در مکان دیگر منفجر شده بودند. اما با وجود تلاش غواصان، آنان نتوانستند به دلیل ریسک بالا نیم باقیمانده مهمات و اژدرها را از ناو خارج کنند. از این رو نیروی دریایی نروژ تصمیم به انهدام مهمات و ناو در محل گرفت.

ناوچه «هلگه اینستاد»، به ارزش ۵۰۰ میلیون دلار، یکی از پیشرفته‌ترین ناوهای محافظ نیروی دریایی نروژ بود.

این ناو محافظ در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به هنگام بازگشت از یکی از بزرگترین رزمایش‌های ناتو در آبدره «هیلته» نزدیک شهر برگن نروژ با یک نفت‌کش برخورد کرد. شدت تصادف به حدی بود که سوراخی در بدنه ناوچه ایجاد شد و آن را تا آستانه غرق شدن پیش برد.

بیشتر بخوانید: برخورد نفتکش با ناو جنگی در نروژ

برغم حادثه ای که اتفاق افتاد ۱۳۷ سرنشین ناو محافظ به سلامت از آن خارج شدند و ناو با کمک کابل‌های فولادی و یدک‌ کش به سمت ساحل هدایت شد. اما پس از یک هفته، کابل‌های فولادی وزن ناوچه را تحمل نکردند و «هلگه اینستاد» تقریبا به طور کامل غرق شد.

نفت‌کشی که حامل ۶۲۵ هزار بشکه نفت بود، پس از برخورد با ناوچه بدون کمترین آسیب توانسته بود در ساحل پهلو بگیرد.

تحقیقات پس از حادثه مشخص کرد که تصادف قابل جلوگیری بوده است. شب از قبل از برخورد با نفت‌کش، خدمه ناو محافظ بخشی از سامانه ردیاب آن را خاموش کرده و برغم مشاهده چراغ‌های روشن نفتکش در دوردست به مسیر ادامه داده بودند که در نهایت به تصادف با نفت‌کش انجامید.

علاوه بر این، سامانه ردیاب نفت‌کش نیز از کار افتاده بود. در نتیجه خدمه نفت‌کش لحظه‌ای متوجه نزدیک شدن ناو می‌شوند که دیگر دیر شده بود.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نروژ فروش شرکت وابسته به رولز رویس به روسیه را به دلایل امنیتی متوقف کرد

اسکورت یک کشتی جنگی روس توسط ناوچه بریتانیا در دریای شمال

ناوچه «کوربت» برای اقدام علیه داعش به ناو «شارل دو گل» می پیوندد