نروژ فروش شرکت وابسته به رولز رویس به روسیه را به دلایل امنیتی متوقف کرد

پرچم نروژ
پرچم نروژ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نوشته رسانه‌های محلی نروژ، این شرکت از جمله سازنده موتور کشتی جاسوسی فوق سری «ماریاتا» نیز بوده است.

آگهی

دولت نروژ اعلام کرد طرح واگذاری یک شرکت سازنده موتور کشتی به روسیه را به دلایل مربوط به «امنیت ملی» متوقف می‌کند.

این شرکت نروژی که «برگن انجینز ای‌اس» نام دارد، وابسته به شرکت خودروسازی رولز رویس است و قرار بود به هلدینگ «ترانس‌مش» یا «تی‌ام‌اچ» روسیه واگذار شود که بزرگ‌ترین تولیدکننده لکوموتیو و تجهیزات ریلی در این کشور است.

وزارت دادگستری و امنیت همگانی نروژ روز سه شنبه ۹ مارس (۱۹ اسفند) اعلام کرد تصمیم تعلیق این معامله تجاری برای بررسی انطباق آن با «قانون امنیت ملی» صورت گرفته و ممکن است دولت اسلو با استناد به همین قانون، معامله را به کلی فسخ کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شرکت برگن انجینز که از سال ۱۹۹۹ به بعد تحت مالکیت شرکت رولز رویس درآمده است، تولید کننده موتور ناوهای ارتش نروژ است. به نوشته رسانه‌های محلی نروژ، این شرکت از جمله سازنده موتور کشتی جاسوسی فوق سری «ماریاتا» نیز بوده است.

مونیکا میلند، وزیر دادگستری و امنیت همگانی نروژ در این زمینه گفت: «بعید نیست که فروش برگن انجینز به گروه تی‌ام‌اچ منافع و امنیت ملی ما را به خطر بیندازد. بنابراین نیاز است که روند معامله متوقف شود تا مدارک کافی برای بررسی این قرارداد واگذاری به دست ما برسد.»

دولت نروژ از جناح راست میانه در چند روز گذشته زیر فشار افکار عمومی و انتقادهای گسترده اپوزیسیون سیاسی درباره پیامدهای این قرارداد برای امنیت کشور بوده‌اند.

شرکت ورلز رویس گفته است که به تصمیم دولت نروژ احترام می‌گذارد. ریچارد ورای، سخنگوی این شرکت بریتانیایی در واکنش به این تصمیم به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما پیش از این دولت نروژ را کاملا در جریان فروش برگن انجینز گذاشته بودیم. با این حال درک می‌کنیم که دولت اکنون می‌خواهد قرارداد پیشنهادی را پیش از امضا، بررسی کند. رولز رویس برای این مطالعه به هر شکل ممکن به دولت (نروژ) کمک می‌کند و برای همین هم ما جریان فروش را متوقف کردیم.»

در اوال ماه فوریه رولز رویس گفته بود شرکت برگن انجینز را در قبال ۱۵۰ میلیون یورو به روسیه واگذار می‌کند. ۹۵۰ نفر برای این شرکت کار می‌کنند و گردش مالی آن در سال ۲۰۱۹، بیش از ۲۷۹ میلیون یورو بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نروژ یک دیپلمات روس را به اتهام جاسوسی اخراج کرد

دزدان دریایی ۹ خدمه کشتی نروژی را در آب‌های بنین ربودند

انهدام مهمات و اژدرهای ناو نروژی