Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نروژ یک دیپلمات روس را به اتهام جاسوسی اخراج کرد

پلیس نروژ
پلیس نروژ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرویس امنیت داخلی نروژ در گزارش سالانه خود که ماه فوریه منتشر شد نسبت به خطر جاسوسی از بخش‌های مختلف این کشور از جمله بخش‌های دولتی، اقتصادی، دفاعی و تحقیقاتی به ویژه به نفع کشورهایی چون روسیه، چین و ایران هشدار داده بود.

آگهی

دولت نروژ روز چهارشنبه اعلام کرد که یک دیپلمات روس را چند روز پس از دستگیری در اسلو به اتهام جاسوسی برای کشورش اخراج کرده است.

سرویس‌های اطلاعاتی نروژ روز دوشنبه از دستگیری یک تبعه این کشور خبرداده و اعلام کردند این فرد که دو روز قبل به دام سرویس‌های مخفی نروژ افتاده بود مظنون به فعالیت‌های جاسوسی است.

بر اساس گزارش دستگاه اطلاعاتی نروژ، فرد دستگیر شده وظیفه جمع‌آوری و ارسال اطلاعات حساس برای فردی که از وی به عنوان مامور سرویس‌های اطلاعاتی روسیه نام برده می‌شود را برعهده داشته است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه نروژ با ارسال پیامی ایمیلی برای خبرگزاری فرانسه در این خصوص تصریح کرد: «ما به سفیر روسیه اطلاع دادیم که یکی از کارکنان این سفارتخانه از دید ما یک دیپلمات نامطلوب است و باید هر چه سریع‌تر کشور را ترک کند.»

این دیپلمات نروژی در ادامه یادآور شد: «دلیل این درخواست اقدام فرد یاد شده در بدست آوردن اطلاعاتی است که با وظیفه و ماموریت وی به عنوان دیپلمات همخوانی ندارد.»

بر این اساس دیپلمات روس که محل خدمت وی بخش تجاری سفارتخانه کشورش در نروژ اعلام شده باید تا پایان هفته جاری کشور محل خدمت خود را ترک کند.

در این گزارش اشاره نشده که آیا دیپلمات یاد شده همان فردی است که با شهروند دستگیر شده نروژی به اتهام جاسوسی ارتباط داشته یا خیر.

شهروند نروژی که شنبه گذشته در یکی از رستوران‌های اسلو دستگیر شد فردی پنجاه ساله است که در یک شرکت فعال در زمینه صدور گواهینامه برای تأسیسات صنعتی و وسایل حمل و نقل کار می‌کند.

شرکت DNV GL که فرد یاد شده برای آن کار می‌کند اعلام کرده که کارمند دستگیر شده‌اش در بخش «نفت و گاز» فعالیت داشته و فاقد مجوز امنیتی لازم برای دسترسی به اطلاعات حساس و طبقه‌بندی شده بوده است.

در گزارش شرکت یاد شده آمده است که فرد دستگیر شده هرگز در پروژه‌های مرتبط با صنایع دفاعی، نیروهای مسلح و یا هر نهاد دولتی دیگر که همکاری با آنها مستلزم داشتن مجوز امنیتی لازم است، مامورت نداشته است.

این در حالی است که شهروند نروژی دستگیر شده به بازجویان سرویس‌های امنیتی اعتراف کرده که در ازای تحویل اطلاعات مقادیر قابل توجهی وجه نقد دریافت کرده است. وی همچنین مدعی شده اطلاعاتی که در اختیار مامور سرویس‌های امنیتی روسیه گذاشته از نوعی نبوده که به منافع کشورش لطمه وارد کند.

سرویس امنیت داخلی نروژ در گزارش سالانه خود که ماه فوریه منتشر شد نسبت به خطر جاسوسی از بخش‌های مختلف این کشور از جمله بخش‌های دولتی، اقتصادی، دفاعی و تحقیقاتی به ویژه به نفع کشورهایی چون روسیه، چین و ایران هشدار داده بود.

روابط میان نروژ، از اعضای ناتو و روسیه، دو کشوری که دارای مرز مشترک در دایره قطب شمال هستند طی دهه‌های گذشته بواسطه پرونده‌های متعدد جاسوسی بارها دستخوش تنش شده است.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پیروزی ائتلاف چپ در انتخابات سراسری نروژ؛ رهبر حزب کارگر نخست وزیر می‌شود

نروژ فروش شرکت وابسته به رولز رویس به روسیه را به دلایل امنیتی متوقف کرد

هلند دو دیپلمات روس را به دلیل جاسوسی اخراج کرد