Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

تحولات ونزوئلا؛ از موضع دبیرکل سازمان ملل تا ممانعت ایتالیا از صدور بیانیه اتحادیه اروپا

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دبیر کل سازمان ملل اعلام کرده است که در هیچ یک از گروه های تشکیل شده برای بحث درباره بحران ونزوئلا شرکت نخواهد کرد تا اعتبار مقتضی سازمان در این مسئله حفظ شود.

آگهی

دبیر کل سازمان ملل اعلام کرده است که در هیچ یک از کارگروه های تشکیل شده برای بحث درباره بحران ونزوئلا شرکت نخواهد کرد تا اعتبار سازمان در این مسئله حفظ شود.

آنتونیو گوترش روز دوشنبه ۴ فوریه به رسانه‌ها گفت تصمیم گرفته است تا در نشست گروه‌های دخیل شرکت نکند تا در صورت درخواست طرفین از این سازمان برای یافتن راه حل سیاسی، اعتبار این سازمان محفوظ باشد.

اظهارات آقای گوترش در حالی بیان می شود که روز دوشنبه از سویی کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای بررسی بحران در ونزوئلا گرد هم آمدند و از سوی دیگر گروهی از کشورهای آمریکای جنوبی به همراه کانادا موسوم به «گروه لیما» در نشستی مشترک راهکارهای افزایش فشار بر دولت مادورو را بررسی کردند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، در مراسم گشایش این اجلاس از اختصاص ۵۳ میلیون دلار کانادا به مردم ونزوئلا خبر داد.

در این نشست مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و هلگا اشمیت، از مقامات ارشد اتحادیه اروپا، نیز از طریق ویدئو کنفرانس حضور داشتند.

رویترز
خوان گوایدو، رهبر مخالفان ونزوئلا، در اجلاس گروه لیما در اتاوا از تطریق ویدئو کنفرانس حاضر شدرویترز

بیشتر بخوانید:

ایتالیا قطعنامه پیشنهادی اتحادیه اروپا در خصوص ونزوئلا را بلوکه کرد

در حالی که پیش نویس قطعنامه مشترک اتحادیه اروپا دائر بر به رسمیت شناختن آقای گوایدو تهیه شده و انتظار می رفت تا ظهر دوشنبه به عنوان موضع رسمی اتحادیه اعلام شود، رای مخالف ایتالیا سبب شد تا این پیش نویس به تصویب نهایی نرسد.

کشورهای عضو اتحادیه پیشتر درباره نحوه موضع گیری در قبال وضعیت ونزوئلا اختلاف نظر داشتند.

شماری از این کشورها درباره بدعت تازه به رسمیت شناختن یک رهبر خودخوانده محتاط بودند و ترجیح می دادند تصمیم درباره به رسمیت شناختن رهبر مخالفان، تصمیمی در سطح ملی و وابسته به نظر هر کشور باشد تا نظر تمام کشورهای عضو اتحادیه.

ایرلند نیز با ایتالیا در جریان بررسی قطعنامه مشترک هم نظر بود. وزیر خارجه این کشور در پاسخ به این سوال که آیا رهبر مخالفان را به رسمیت خواهد شمرد یا نه، گفت: «خیر، موضع ما شفاف است. ما خواهان انتخاباتی آزاد و منصفانه هستیم تا مردم تصمیم دموکراتیکشان را در ونزوئلا بگیرند.»

کشورهای عضو اتحادیه اروپا شامل بریتانیا، آلمان، فرانسه، هلند، سوئد، دانمارک، استونی، لهستان، اسپانیا، پرتغال، جمهوری چک و اتریش پیشتر در روز دوشنبه خوان گوایدو رئیس پارلمان ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهور موقت این کشور به رسمیت شناختند.

همچنین در جلسه روز دوشنبه اتحادیه اروپا وضع تحریم های بیشتر بر دولت ونزوئلا مورد بحث قرار گرفت.

کارملو آبلا، وزیرخارجه مالت، با اشاره به اینکه تحریم نفتی فعلا در دستور کار نیست، گفت تحریم ها در مرحله اولیه بیشتر افراد را دربرخواهد گرفت.

رویترز
نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا، در جمع نظامیان این کشور حضور یافته استرویترز

بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه ونزوئلا در واکنش به اقدام روز دوشنبه اعضای اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای اعلام کرد که این کشور در روابط دیپلماتیکش با آن دسته از کشورهای اروپایی که رهبر مخالفان را به عنوان رئیس جمهور موقت به رسمیت شناخته اند، بازنگری به عمل خواهد آورد.

در این بیانیه آمده است که کاراکاس «از این لحظه روابط دوجانبه اش را با این دولت ها به طور کامل مورد بازنگری قرار خواهد داد، تا زمانی که آنها از حمایت از طرح‌های کودتایی دست بردارند.»

در دوران حکومت مادورو ۵۶ ساله، راننده اتوبوس و وزیر خارجه پیشین اقتصاد ونزوئلا علیرغم برخورداری از بزرگترین ذخایر نفتی جهان شاهد فروپاشی گسترده ای بود که سبب مهاجرت دست‌کم سه میلیون ونزوئلایی به خارج از این کشور شد.

به گزارش سازمان ملل متحد، در جریان اعتراض‌های اخیر در این کشور تا کنون حدود ۴۰ نفر کشته و ۸۵۰ تن زندانی شده‌اند.

آگهی

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا

چند نفر از مردم اتحادیه اروپا در خطر فقر و محرومیت اجتماعی قرار دارند؟

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد