وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا

ونزوئلا؛ هزاران تن از هواداران گوایدو بار دیگر به خیابان آمدند
ونزوئلا؛ هزاران تن از هواداران گوایدو بار دیگر به خیابان آمدند Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مادورو خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در کشور شد و گفت: « تمام این بورژواهایی که قدرت را در مجلس در دست گرفته اند باید برگزاری انتخابات پارلمانی در همین سال را به بحث بگذارند.»

آگهی

هزاران تن از هواداران خوان گوایدو، رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا بار دیگر به خیابان آمده و خواستار برکناری نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری کنونی این کشور شدند.

این تجمع روز شنبه ۱۳ بهمن، همزمان با بیستمین سالگرد «انقلاب بولیواری» ونزوئلا به رهبری هوگو چاوز، رئیس جمهوری پیشین این کشور برگزار شد. معترضان در این گردهمایی بزرگ به مدت چند ساعت در چند نقطه از شرق پایتخت، کاراکاس حضور یافته و پس از آن به طرف دفتر اتحادیه اروپا در محله لاس‌مرسدس حرکت کردند.

خوان گوایدو در جمع هواداران خود گفت: «حرکت ما به سوی دفتر اتحادیه اروپا این پیام را دارد که مایلیم از تمامی کشورهایی که ما را به رسمیت خواهند شناخت، تشکر کنیم».

رویترز
هواداران خوان گوایدورویترز

بیشتر بخوانید:

آقای گوایدو ۳۵ ساله، رئیس مجلس ملی ونزوئلاست، تنها نهادی که هم‌اکنون در اختیار اپوزیسیون این کشور قرار دارد. او در مقام ریاست مجلس، انتخاب نیکلاس مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری را باطل می‌داند زیرا مدعی است که رقیبش با تقلب به این جایگاه رسیده است.

خوان گوایدو در تجمع روز شنبه اعلام کرد کمک‌های انسانی از سوی برزیل و کلمبیا به طرف ونزوئلا در حرکت است. وی همچنین طرفداران خود را به برگزاری تظاهرات دیگری در روز ۲۳ بهمن دعوت کرد.

مادورو خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام شد

روز شنبه همزمان با تجمع مخالفان نیکلاس مادورو، موافقان او نیز در کاراکاس گرد هم آمدند. آنها نیز به مناسبت ۲۰ سالگی انقلاب ونزوئلا با لباس‌های قرمز در خیابان بولیوار در مرکز شهر اجتماع کرده و بعضی از آنها نیز به رقص و پایکوبی پرداختند.

نیکلاس مادورو با استقبال از هواداران خود که در خیابان اجتماع کرده بودند گفت: «خیابان، باز هم خیابان، برای دفاع از میهن و انقلاب».

او در این سخنرانی خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در کشور شد و گفت: « تمام این بورژواهایی که قدرت را در مجلس در دست گرفته اند باید برگزاری انتخابات پارلمانی در همین سال را به بحث بگذارند.»

انتخابات پارلمانی آینده ونزوئلا برای سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی شده است.

رویترز
نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا در جمع هوادارانشرویترز

آمریکا نظامیان ونزوئلا را به سرپیچی دعوت کرد

همزمان با تظاهرات موافقان و مخالفان دولت ونزوئلا، آمریکا نظامیان این کشور را به سرپیچی از مادورو دعوت کرد. کاخ سفید در بیانیه‌ای که روز شنبه منتشر شد از نظامیان ونزوئلا خواست تا به طرفداران خوان گوایدو بپیوندند.

ساعاتی پیش از انتشار این بیانیه، یک فرمانده عالی‌رتبه نیروی هوایی ارتش ونزوئلا به نام ژنرال فرانسیسکو یانز با انتشار ویدئویی در توییتر با اعلام سرپیچی از دستورات رئیس جمهوری گفت که به صف هواداران خوان گوایدو خواهد پیوست. ارتش ونزوئلا در واکنش به تصمیم این فرمانده ارشد، او را «خائن» خواند.

ونزوئلا به رغم داشتن منابع فراوان نفتی، به دلیل سوءمدیریت دولتی اکنون در وضعیت اقتصادی وخیمی به سر می‌برد و بحران مالی این کشور را فرا گرفته است.

به گزارش سازمان ملل متحد، در جریان اعتراض‌های اخیر در این کشور تاکنون حدود ۴۰ نفر کشته و ۸۵۰ تن زندانی شده‌اند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران در ونزوئلا از نگاه یک کودک هفت ساله در گفتگو با یورونیوز

آماده‌باش ارتش ونزوئلا در برابر کمک‌های بشر دوستانه آمریکا

تحولات ونزوئلا؛ از موضع دبیرکل سازمان ملل تا ممانعت ایتالیا از صدور بیانیه اتحادیه اروپا