اخراج مُدل بلاروسی از تایلند و راز ترامپ

عکس از رویترز
عکس از رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مدل بلاروسی از تایلند دیپورت شد. او در خلال یک سمینار آموزش سکس در تایلند بازداشت شده بود و مدعی بود شواهدی از دخالت روسیه در انتخابات آمریکا در اختیار دارد.

آگهی

یک مدل بلاروسی که در خلال یک سمینار آموزش سکس در تایلند بازداشت شده بود از این کشور دیپورت شد. او از ماه‌ها پیش مدعی شده بود شواهدی از دخالت روسیه در انتخابات آمریکا در اختیار دارد. آناستازیا وشوکویچ ۲۷ ساله و دو بلاروسی دیگر و ۵ شهروند روس به اتهام توطئه محکوم شده و به کشورشان بازگردانده شدند.

وشکویچ زمانی توجه جهانیان را به خود جلب کرد که اعلام کرد فایل صوتی دارد که می‌تواند روابط میان روسیه و مقام‌های آمریکایی در انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی را بطور شفاف برملا کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

درخواست پناهندگی در ازای ارایه افشای شواهد

او پیشنهاد داده بود که در ازای ارایه ساعت‌ها فایل صوتی‌اش درباره روابط روسیه و آمریکا بتواند به آمریکا پناهنده شود. با این حال طی این مدت او شواهدی درباره ادعای خود ارایه نکرد و بعدتر نیز مدعی شد که برای انتشار هیچ چیزی برنامه‌ای نداشته است.

ساراچات هاپارن، رییس اداره مهاجرت تایلند به رسانه‌ها گفته «هشت شهروند دیپورت شده مایل بودند که به کشور خودشان بازگردند و فرآیند بازپس فرستادن این افراد با دولت‌های بلاروس و روسیه هماهنگ شده است.»

ترس از زندان تایلند

وشکویچ که سال گذشته گفته بود از اینکه بخواهد به روسیه باز پس فرستاده شود نگران است، این بار در حالی که در فرودگاه بانکوک حاضر شده بود، در این باره سخنی نگفت.

الکساندر کریلوف ۳۸ ساله بلاروسی نیز که در میان هشت شهروند دیپورت شده از تایلند قرار دارد به رسانه‌ها گفت: «وقتی زندان تایلند را تجربه کنید دیگر از هیچ چیزی هراس نخواهید داشت.»

این هشت نفر در واقع در فرآیند برگزاری سمیناری در ساحل پاتای تایلند با موضوع روش‌های اغوا بازداشت شده بودند.

ابهام در نقش دریپاسکا

وشوکویچ که به نام ناستیا ریبکا شناخته می‌شود پیش از این گفته بود که فایل صوتی در اختیار دارد که در آن اسنادی از دخالت آلگ دریپاسکا روس در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا را برملا خواهد کرد. دریپاسکا کارآفرین، صنعتگر و مدیر ارشد اجرایی روس است و از سهامداران اصلی شرکت‌های روس‌نفت و نوریلسک نیکل. نمایندگان دریپاسکا سخنان وشکویچ را رد کرده و آن را ساخته و پرداخته ذهن او دانسته‌اند. آنها همچنین تاکید کرده اند که او هیچگاه معشوقه دریپاسکا نبوده است.

معادله مجهول دخالت روسیه در انتخابات آمریکا

دریپاسکا از چهره‌های سیاسی نزدیک به ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهوری روسیه است. او همزمان از شرکای پل مانیفورت، مدیر سابق کمپین‌های انتخاباتی دونالد ترامپ است.

آژانس‌های امنیتی ایالات متحده آمریکا به این نتیجه رسیده‌اند که مسکو تلاش داشته در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ ایالات متحده شانس ترامپ را برای برنده شدن افزایش دهد. در همین حال روسیه هرگونه مداخله در انتخابات آمریکا را رد کرده و ترامپ نیز به صراحت گفته در این زمینه هیچ توافقی صورت نگرفته است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خواهر پادشاه تایلند از نامزدی برای سمت نخست وزیری منع شد

پشیمانی از مداخله نظامی شوروی در مجارستان و چکسلواکی؛ پوتین: پیگرد قانونی ترامپ انگیزه سیاسی دارد

اوباما و مخالفان ترامپ در فهرست ۵۰۰ نفره تحریم‌‌های مسکو علیه آمریکا جای گرفته‌اند