خواهر پادشاه تایلند از نامزدی برای سمت نخست وزیری منع شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تایلند، خواهر پادشاه از نامزدی برای پست نخست وزیر منع شد
تایلند، خواهر پادشاه از نامزدی برای پست نخست وزیر منع شد

کمیسیون انتخاباتی تایلند روز دوشنبه پس از کشمکش های سیاسی روزهای اخیر در نهایت حذف نام خواهر پادشاه این کشور از فهرست نامزدهای پست نخست وزیری را مورد تایید قرار داد.

بدین ترتیب با انتشار رای کمیسیون انتخاباتی تایلند جاه طلبی های شاهزاده اوبولراتانا برای دست یابی به قدرت عملا در روزهای اندک باقی مانده تا برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور پایان یافته تلقی می شود.

در بیانیه کمیسیون انتخاباتی تایلند ضمن تاکید بر این موضوع آمده است: «فهرست اسامی نامزدهای نخست وزیری نهایی شده و نام شاهزاده اوبولراتانا در میان آنها نیست، زیرا کلیه اعضای خانواده سلطنتی بایست خود را از ورود به عرصه سیاست مبرا نگاه دارند.»

در این بیانیه تاکید شده است: «اعضای خانواده سلطنتی نمی توانند موضع سیاسی داشته باشند زیرا این رویکرد مغایر با مفاد قانون اساسی است.»

اعلام نامزدی غافلگیرکننده شاهزاده اوبولراتانا تنها یک روز دوام یافت زیرا حزبی که قرار بود وی تحت نام آن به فعالیت انتخاباتی بپردازد روز شنبه از مواضع خود کوتاه آمد و از این همکاری سیاسی انصراف داد.

حزب «تای راکسا» که از سوی نزدیکان تاکسین شیناواترا، بازرگان و سیاستمدار تایلندی تاسیس شده به صراحت اعلام کرده است که با تبعیت از حکم سلطنتی به فعالیت انتخاباتی خواهر پادشاه تحت نام این تشکل سیاسی پایان می دهد.

آقای شیناواترا که پیشتر طی سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ برای دوره ای چهارساله سمت نخست وزیری تایلند را برعهده داشت از رقیبان سیاسی سر سخت حلقه سلطنت طلبان افراطی و نظامیان حاکم بر این کشور به شمار می رود.

ماها واجیرالونگکورن، فرزند بهومیبول آدولیادجف پادشاه فقید تایلند، پس از او بر تخت سلطنت نشسته است و قدرت اجرایی در این کشور از سال ۲۰۱۴ تاکنون در دست ژنرال های نظامی است.

انتخابات قانونگذاری بیست و چهارم مارس در واقع نخستین انتخابات در این کشور پس از کودتای نظامی در سال ۲۰۱۴ محسوب می شود که به سرنگونی دولت هوادار تاکسین شیناواترا انجامید.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید