سرگردانی کشتی‌های نجات در مدیترانه؛ هیچ بندری به‌روی مهاجران باز نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Sea-Watch 3
Sea-Watch 3   -  کپی رایت  REUTERS/Darrin Zammit Lupi

دو هفته سرگردانی در دریای مدیترانه و دست و پنجه نرم کردن با طوفانهای زمستانی، مهاجرانی را که در کشتی نجات «Sea-Watch3» متعلق به سازمان غیردولتی «سی‌واچ» بودند، ناامید و سرخورده کرده است.

ادامۀ مخالفت کشورهای اروپایی با پذیرش این کشتی در حالی است که ذخیرۀ غذایی کشتی رو به پایان است و خدمۀ آن بشدت خسته شده‌اند.

این کشتی که توسط یک گروه آلمانی فعال در امور بشردوستانه اداره می‌شود ۲۲ دسامبر سال گذشته میلادی ۳۲ مهاجر از جمله سه کودک بیمار و چهار نوجوان بدون همراه را از قایقی ناامن در ساحل لیبی نجات داده است.

این کشتی هم اکنون در آبهای مالت است اما هنوز پاسخ امیدبخشی از هیچکدام از کشورهای اروپایی دریافت نکرده است.

ناامیدی حاکم بر کشتی باعث شد که روز جمعه یکی از مهاجران خود را درون آبهای سرد دریا بیندازد؛ او سعی داشت به سمت ساحل شنا کند اما خدمۀ کشتی بسرعت وارد عمل شده و او را دوباره به عرشه برگرداندند.

کشتی دیگری به نام «Sea-Eye» باز هم متعلق به یک گروه خیریۀ آلمانی از ۲۹ دسامبر با ۱۷ مهاجر در عرشه، در آبهای مالت سرگردان است.

بلاتکلیفی این کشتی‌ها در حالی است که هفتۀ گذشته دو سازمان بزرگ بین‌المللی یعنی عفو بین‌الملل و سازمان بین‌المللی مهاجرت از اتحادیه اروپا خواستند تا بندر امنی را برای پهلوگیری کشتی‌های نجات مهاجران معرفی کند.

بیشتر بخوانید: