Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سازمان ملل: تعداد آوارگان در جهان به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده است

سازمان ملل: تعداد آوارگان در جهان به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده است
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود درباره پناهجویان اعلام کرد تا پایان سال گذشته میلادی بیش از ۷۰ میلیون نفر در وضعیت آوارگی به سر برده‌اند.

آگهی

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در تازه‌ترین گزارش خود درباره پناهجویان اعلام کرد در پایان سال گذشته میلادی بیش از ۷۰ میلیون نفر در وضعیت آوارگی به سر برده‌اند. این در حالی است که کشورهای فقیر و در حال توسعه بیشترین شمار این پناهجویان را در مرزهای خود جا داده‌اند.

بنا بر آمار منتشره از سوی سازمان ملل، از مجموع حدود ۷۰ میلیون نفر، ۴۱.۳ میلیون نفر آواره در کشور خود، ۲۵.۹ میلیون نفر پناهنده و ۳.۵ میلیون نفر متقاضی پناهندگی هستند. این در حالی است که به گفته مسئولین این سازمان، ارقام «محتاطانه» بیان شده‌اند.

در صدر کشورهای با بیشترین تعداد آواره، سوریه با ۶.۷ میلیون، افغانستان با ۲.۷ میلیون و سودان جنوبی با ۲.۳ میلیون نفر قرار دارند.

در همین زمان در صدر کشورهای پذیرای پناهندگان نیز ترکیه با ۳.۷ میلیون نفر، پاکستان با ۱.۴ میلیون، اوگاندا با ۱.۲ میلیون و سودان و آلمان هر کدام با ۱.۱ میلیون نفر قرار گرفته‌اند.

در آمار پایان سال گذشته میلادی، ۹۷۹هزار و ۴۳۵ پناهجو در ایران ثبت شده‌اند. در حالی که این کشور تنها ۳۳ درخواست پناهندگی را در دست بررسی دارد.

بیشتر بخوانید:

فیلیپو گاراندی، کمیسر عالی امور پناهندگان سازمان ملل گفت: «این اشتباه است که بگویید اروپا یا آمریکا یا استرالیا دچار وضع اضطراری پناهندگی هستند. اکثر پناهجویان در واقع در کشوری ساکن شده‌اند که در مجاورت کشور جنگ‌زده‌شان قرار دارد و متاسفانه این بدان معناست که اغلب در کشورهای فقیر یا کشورهای با درآمد متوسط ساکن هستند. اینجا جایی است که بحران وجود دارد و ما باید بر آن تمرکز کنیم.»

مطابق اعلام این سازمان، حدود ۸۰ درصد از مجموع پناهجویان در کشورهای مجاور کشور خود ساکن هستند و در هر دو ثانیه ۱ تن به اجبار از خانه و کاشانه خود آواره می‌شود.

بنا بر گزارش تازه‌منتشره، آمریکا با ۲۵۴ هزار و ۳۰۰ فرم پناهجویی در دست بررسی، بزرگترین کشور دریافت‌کننده درخواست پناهندگی است. این در حالی است که مقامات این کشور از پذیرش ۸۰۰ هزار پرونده دیگر، که عموما شامل اتباع مکزیک است، سر باز زده‌اند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل درباره ونزوئلا گفته است بیم آن می‌رود که تا پایان سال ۲۰۱۹ شمار پناهجویان این کشور یک میلیون نفر افزایش یابد. در حال حاضر ۴ میلیون ونزوئلایی در پی بحران در این کشور از خانه خود آواره شده‌اند.

سازمان ملل همچنین هشدار داده است که نیمی از مجموع تعداد پناهندگان جهان را کودکان زیر ۱۸ سال تشکیل می‌دهند. امری که در ۷۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زندگی دشوار مهاجران سوری در گرمای بالای ۴۰ درجه لبنان

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل: روزانه ۶ نفر در دریای مدیترانه جان باخته‌اند

سرگردانی کشتی‌های نجات در مدیترانه؛ هیچ بندری به‌روی مهاجران باز نیست