Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل: روزانه ۶ نفر در دریای مدیترانه جان باخته‌اند

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل: روزانه ۶ نفر در دریای مدیترانه جان باخته‌اند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شمار عملیات جستجو و نجات مهاجران در دریای مدیترانه بطور قابل توجهی کاهش یافته و این دریا نام مرگبارترین دریای جهان را به خود گرفته است.

آگهی

بنا بر گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۱۸ میلادی روزانه بطور متوسط ۶ نفر در تلاش برای عبور از دریای مدیترانه و رسیدن به اروپا جان سپرده‌اند.

این خبر هشدارآمیز در حالی منتشر شده است که شمار عملیات جستجو و نجات مهاجران در دریای مدیترانه بطور قابل توجهی کاهش یافته و این دریا نام مرگبارترین دریای جهان را به خود گرفته است.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۸ میلادی در مجموع ۱۳۹۳۰۰ مهاجر و پناهجو به اروپا رسیده‌اند که کمترین میزان در پنج سال گذشته است. همچنین با وجود کاهش چشمگیر مهاجران مسیر مدیترانه در این سال در مقایسه با سالهای پیش از آن، ۲۲۷۵ مهاجر در امواج خروشان این دریا کشته یا ناپدید شده‌اند.

فیلیپو گراندی، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ضمن اظهار تاسف از کاهش تلاش‌ها برای نجات جان مهاجران اعلام کرد: «نجات جان‌ پناهجویان در دریا نه یک انتخاب و نه یک موضوع سیاسی بلکه یک تعهد قدیمی و انسانی است... می‌توان با شهامت و بصیرت و با اجرای یک رویکرد بلند مدت بر اساس همکاریهای منطقه‌ای به این تراژدی پایان داد و زندگی انسان و کرامت انسانی را در صدر وظایف خود تعریف کرد.»

در این گزارش همچنین آمده است که چگونه تغییر سیاستها در برخی از کشورهای اروپایی بر حوادث مرگبار دریای مدیترانه افزوده است.
از هر ۱۴ نفری که از لیبی رهسپار اروپا می‌شوند یک نفر در دریای مدیترانه جان می‌سپارد و هزاران نفر نیز مجبور به بازگشت به لیبی شده‌اند یعنی به جایی که با خطرات غیرقابل وصفی در داخل بازداشتگاهها روبرو هستند. برای بسیاری از این مهاجران رسیدن به اروپا نقطه پایان سفری است که در جریان آن مجبور شده‌اند با جنایاتی همچون شکنجه، تجاوز و آزار جنسی همچنین خطرات آدم‌ربایی و باج‎خواهی دست و پنجه نرم کنند.

بیشتر بخوانید: هشدار عفو بین‌الملل دربارۀ ناامنی اردوگاههای مهاجران یونان برای زنان

تغییر سیاست کشورهای اروپایی منجر به تغییر مسیر مهاجرت شده است

گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد تغییراتی که در مسیر مهاجرت به سمت اروپا بوجود آمده را این گونه شرح می دهد.

در سال گذشته میلادی برای اولین بار در سالهای اخیر، اسپانیا به اولین نقطۀ ورود مهاجران به اروپا تبدیل شد. ۶۸۰۰ مهاجر از مرز اسپانیا در منطقه سئوتا و ملیجا وارد قاره سبز شدند و ۵۸۶۰۰ نفر نیز توانستند خطرناکترین مسیر در مدیترانۀ غربی را طی کنند و از جنوب خود را به این کشور برسانند؛ اگرچه این کار باعث شد شمار مرگ و میر مهاجران در مدیترانۀ غربی از ۲۰۲ نفر در سال ۲۰۱۷ میلادی به ۷۷۷ نفر در سال گذشته افزایش یابد.

حدود ۲۳۴۰۰ مهاجر نیز در سال ۲۰۱۸ میلادی از مسیر ایتالیا وارد خاک اروپا شدند؛ آماری که در مقایسه با سال قبل از آن کاهشی ۵ برابری را نشان می‌دهد.

شمار مهاجرانی که از راه دریا به یونان رسیده‌اند تغییر قابل توجهی در مقایسه با سالهای قبل نداشته است. در سال ۲۰۱۸ میلادی ۳۲۵۰۰ مهاجر و در سال قبل از آن ۳۰ هزار مهاجر از مسیر دریا به یونان آمده‌اند اما تعداد مهاجرانی که از مسیر زمینی و از مرز ترکیه به خاک یونان وارد شده‌اند، سه برابر شده است.

بوسنی و هرزگوین اطلاعات ۲۴ هزار مهاجر را که از مسیر بالکان رهسپار اروپای غربی بوده‌اند به ثبت رسانده و قبرس نیز چندین قایق حامل مهاجران سوری را از مسیر لبنان پذیرفته است.

در پایان این فهرست نام بریتانیا قرار دارد و شمار اندکی از مهاجران از مسیر فرانسه توانسته‌اند وارد خاک این کشور شوند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: تعداد آوارگان در جهان به بیش از ۷۰ میلیون نفر رسیده است

کشورهای اروپایی به بیش از ۱۰ هزار ایرانی در سال ۲۰۱۸ پناهندگی داده‌اند

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟