ایتالیا؛ ناخدای کشتی ناجی پناهجویان، سالوینی را به چالش کشید

ایتالیا؛ ناخدای کشتی ناجی پناهجویان، سالوینی را به چالش کشید
Copyright  REUTERS/Guglielmo Mangiapane
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناخدای کشتی سی واچ که به تازگی ده ها پناهجوی سردرگم در آب های مدیترانه را نجات داده است بدلیل خستگی و بیماری پناهجویان در عرشه کشتی تصمیم گرقت، برخلاف ممنوعیت و اقدام غیرقانونی و تهدیدهای دولت ایتالیا، در بندر لامپدوزا پهلوبگیرد.

آگهی

کشتی سی واچ ۳ که ۴۲ پناهجوی سردرگم در آب های مدیترانه و در محدوده آب های لیبی را نجات داده بود، برخلاف ممنوعیت دولت ایتالیا، در بندر لامپدوزا در جنوب این کشور پهلو گرفته است.

ساعاتی بعد از آن که کارولا رکیت، کاپیتان کشتی نجات سی واچ ٣ تهدید کرد بر خلاف ممنوعیت اعلام شده از سوی ایتالیا، با ۴۲ مهاجر نجات داده شده از مدیترانه وارد آب‌های ایتالیا خواهد شد، کشتی و سرنشینان آن اکنون در برابر بندر لامپدوزا قرار دارند. مقام‌های ایتالیایی وارد کشتی شده و مدارک اداری و اسناد هویت کارمندان کشتی را بررسی کرده‌اند.

همزمان با ورود مجدد این کشتی به آب های مرزی ایتالیا، ماتئو سالوینی، وزیر کشور و معاون نخست وزیر ایتالیا و رهبر حزب راست گرای افراطی لگا در صفحه فیس بوک خود در واکنش به حرکت ناخدای کشتی سی واچ ویدویی منتشر کرد که در آن می گوید: « آنانی که به قوانین بی‌اعتنایی می‌کنند باید بهای آن را بپردازند و این امر کاپیتان "جنجالی" سی واچ را که با جان مهاجران تجارت می‌کند، نیز دربر می‌گیرد.»

کشتی سی‌واچ پانزده روز پیش ۵۲ مهاجر را از آب‌های کرانه لیبی نجات داد اما مسئولان کشتی با برگرداندن مهاجران به لیبی بدلیل ناامن بودن آن مخالفت کردند.

در مقابل، ماتئو سالوینی نیز به کشتی هشدار داد که مهاجران را در بنادر این کشور نخواهد پذیرفت. با این حال، وزیر کشور ایتالیا موافقت کرد ١٠ تن از مهاجران که در میان آنها زنان حامله وجود داشتند در لامپدوزا پیاده شوند.

روز چهارشنبه، کارولا رکیت، ناخدای کشتی سی واچ با انتشار ویدیویی اعلام کرد که تصمیم گرفته ممنوعیت ورود به آب‌های ایتالیا را زیرپا گذاشته و وارد قلمروآبی این کشور گردد زیرا وضعیت سلامتی مهاجران کاملا وخیم است.

رکیت ٣١ ساله در پیامی در تویتر نوشت: « تصمیم گرفته‌ام کشتی را وارد بندر لامپدوزا کنم. می‌دانم که خطر می‌کنم اما ۴٢ مهاجر نجات داده شده در عرشه کشتی خسته و بیمار و گرسنه هستند و از رمق افتاده اند. من آن‌ها را به یک محل امن انتقال می‌دهم.»

مسئولان سی واچ در دفاع از اقدام ناخدای کشتی نوشته‌اند « در طول ١۴ روز هیچگونه راه حل سیاسی یا حقوقی به دست نیامد. اروپا ما را فراموش کرده است.»

کارولا رکیت و همکارانش با حکم توقیف و ضبط کشتی و پرداخت ٥٠ هزار یورو جریمه نقدی به دولت ایتالیا نیز روبرو هستند. خانم رکیت امکان دارد حکم زندان هم بگیرد.

تهدید سالوینی: ایتالیا از شنگن خارج می شود

ماتئو سالوینی در آخرین واکنش ها به پهلوگرفتن این کشتی در بندر لامپدوزا اتحادیه اروپا را تهدید کرد و گفت که ایتالیا بزودی از توافق نامه شنگن خارج خواهد شد. او گفت: « اگر اتحادیه اروپا کمک نکند تا معضل پناهجویان غیرقانونی در ایتالیا پایان بگیرد مطمین باشید که ایتالیا منطقه شنگن را ترک خواهد کرد.» رهبر حزب لگا پیش از این هم اتحادیه اروپا را محکوم کرده و در مصاحبه ای اعلام کرده بود که همانند بریتانیا، همه پرسی خروج کشورش از اتحادیه اروپا را برگزارخواهد کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح شهردار ایتالیایی ناپل؛ تشکیل ناوگان بزرگ کشتی برای نجات پناهجویان

سرگردانی کشتی‌های نجات در مدیترانه؛ هیچ بندری به‌روی مهاجران باز نیست

کشف دیوارنگاره‌های دست‌نخورده در ایتالیا؛ تالاری شگفت‌انگیز که روایت‌گر نبرد تروا و اساطیر یونان است