Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشتی باری که مهاجران ربوده بودند در مالت لنگر انداخت

کشتی باری که مهاجران ربوده بودند در مالت لنگر انداخت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ربایندگان» کشتی تلاش داشتند کشتی را بسمت اروپا هدایت کنند. نیروی دریایی مالت کنترل این کشتی را به کاپیتان آن بازگردانده است.

آگهی

کشتی باری متعلق به ترکیه که توسط گروهی از مهاجران در آب‌های مدیترانه ربوده شده بود، در مالت لنگر انداخت.

این کشتی که به مقصد طرابلس پایتخت لیبی در حرکت بود به یک کشتی که حامل ۱۰۸ مهاجر از جمله ۳۱ زن و کودک بود برخورد کرد و آنها را نجات داد. بعد از نجات این مهاجران، این کشتی مسیرش را به سمت اروپا تغییر داد، موضوعی که تردید درباره ربوده شدن این کشتی توسط مهاجران را تقویت کرد.

مقامات مالت که با این کشتی در ارتباط بودند گفته‌اند که بعد از تماس با کاپیتان این کشتی مشخص شد که مهاجران نجات داده شده، کاپیتان را تهدید کرده‌اند که مسیرش را به سمت مالت تغییر دهد.

صبح پنجشنبه ۲۸ مارس، کشتی سرانجام وارد آبهای مالت شد و نیروی ساحلی مالت با ورود به این کشتی کنترل آن را به دست گرفتند و این کشتی باری را به ساحل هدایت کردند. مقامات مالت گفته‌اند که تحقیقات درباره ماجرای ربودن این کشتی آغاز شده است.

خبر ربوده شدن این کشتی باری روز چهارشنبه منتشر شد و در پی آن ماتئو سالوینی وزیر کشور ایتالیا با «مجرم» نامیدن این مهاجران گفت که ایتالیا بنادرش را به روی این کشتی باز نخواهد کرد. وی همچنین با اشاره به این گروه از مهاجران، آنها را «دزدان دریایی» نامید و گفت مهاجرانی که کشتی را ربوده‌اند هرگز به ایتالیا نخواهند رسید. او همچنین در پستی فیسبوکی گفت که اولویت او امنیت ایتالیایی‌هاست.

سختگیری ایتالیا و برخی دیگر از کشورهای اروپایی برای ممانعت از ورود پناهچویان در حالی صورت می گیرد که گزارش ماه دسامبر سازمان ملل متحد نشان میدهد پناهجویانی که از لیبی می گریزند با وضعیت «وحشتاک غیر قابل تصور» مواجه بوده‌اند از جمله شکنجه، تجاوز، بردگی و قاچاق انسان. گزارش ها از این کشتی نیز گویای آنست مهاجرانی که این کشتی را ربوده‌اند نمی خواستند به لیبی بازگردند و به همین دلیل کاپیتان کشتی را مجبور کرده‌اند مسیرش را به سمت اروپا تغییر دهد. 

خبر ربودن این کشتی از سوی مهاجرانی که مسیر مدیترانه را طی می کنند درست بعد از آن منتشر می شود که اتحادیه اروپا اعلام کرد عملیات نجات پناهجویان در مدیترانه موسوم به عملیات سوفیا را متوقف می کند. تعدادی از گروههای حقوق بشری این تصمیم اتحادیه اروپا را مورد انتقاد قرار داده‌اند و می گویند که رهبران اروپایی در پی آن هستند که از زیر بار مسئولیت در قبال پناهجویان شانه خالی کنند.

جودیت ساندرلند مدیر کل سازمان دیده بان حقوق بشر با انتقاد از این تصمیم اتحادیه اروپا گفت که عملیات سوفیا دهها هزار نفر را نجات داده است و این تصمیم نشان می دهد که اروپا نمی خواهد برای وضعیتی که پناهجویان از جمله زنان و کودکان در لیبی با آن مواجه‌اند کاری انجام دهد.

**به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید **

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سرگردانی کشتی‌های نجات در مدیترانه؛ هیچ بندری به‌روی مهاجران باز نیست

هشدار عفو بین‌الملل دربارۀ ناامنی اردوگاههای مهاجران یونان برای زنان

رئیس جمهور گرجستان: مصوبه «عوامل خارجی» را وتو می‌کنم؛ مسیر تفلیس «عضویت در اتحادیه اروپا» است