دو مقام سابق امنیتی، سرپرست وزارتخانه‌های کشور و دفاع افغانستان شدند

دو مقام سابق امنیتی، سرپرست وزارتخانه‌های کشور و دفاع افغانستان شدند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رییس جمهوری افغانستان طی دو فرمان‌ جداگانه، اسدالله خالد و امرالله صالح از روسای پیشین امنیت ملی این کشور را به عنوان سرپرست و نامزد وزارتخانه‌های دفاع ملی و کشور معرفی کرد.

آگهی

رییس جمهوری افغانستان طی دو فرمان‌ جداگانه، اسدالله خالد و امرالله صالح از روسای پیشین امنیت ملی این کشور را به عنوان نامزد وزارتخانه‌های دفاع ملی و کشور معرفی کرد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان روز یکشنبه با صدور احکامی ویس احمد برمک، وزیر کشور و طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع این کشور را برکنار کرد.

آقای غنی بلافاصله اسدالله خالد و امرالله صالح را به عنوان سرپرست و نامزد وزارتخانه های دفاع ملی و کشور معرفی کرد.

بیشتر بخوانید:امرالله صالح: پاکستان یک دولت شیطانی است

امرالله صالح از چهره‌های سیاسی موثر و از همرزمان سابق احمدشاه مسعود، سال‌ها رئیس امنیت ملی افغانستان بود. او حدود دو سال پیش با حکم آقای غنی به عنوان وزیر دولت در امور اصلاحات بخش امنیتی منصوب شد ولی پس از مدتی و به دلایل نامعلوم از سمت خود استعفاء کرد.

آقای صالح از جمله چهره‌های منتقد سیاست های پاکستان در قبال طالبان و روند صلح در افغانستان به شمار می‌رود.

اسدالله خالد نیز پیشتر ریاست امنیت ملی افغانستان را برعهده داشته و پس از سوء طالبان به او در سال ۱۳۹۱، سال‌ها تحت درمان بوده است. آقای خالد نیز از جمله سیاسیون منتقد پاکستان محسوب می‌شود.

این دو مقام سابق امنیتی پس از تائید مجلس افغانستان به طور رسمی به عنوان وزراء دفاع ملی و کشور فعالیت خواهند کرد.

بیشتر بخوانید:

تغییرات امنیتی در کابینه افغانستان در حالی صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا پنجشنبه شب اعلام کرد که نیمی از نظامیان این کشور را از افغانستان خارج کند. اقدامی که با استقبال پاکستان و طالبان مواجه شده است.

البته آقای ترامپ حدود یکسال و نیم پیش که سیاست‌های جدید کشورش در قبال افغانستان را اعلام کرد، از پاکستان به دلیل نحوه تعاملش با طالبان و دولت افغانستان به شدت انتقاد کرده بود.

دولت افغانستان نیز در واکنش به این تصمیم آقای ترامپ اعلام کرده که ارتش این کشور بر امور جاری تسلط کامل دارد و کاهش حضور آمریکا در این کشور تاثیری بر اوضاع امنیتی نخواهد داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان گروگانگیری در کابل بعد از ۷ ساعت؛ دست‌کم ۲۸ نفر کشته شدند

یک زن سفیر افغانستان در ایالات متحده آمریکا شد

معاون سفیر روسیه در افغانستان به یورونیوز: درباره صلح با طالبان با آمریکا هم نظریم