واکنش آمریکا به مرگ زندانی سیاسی در ایران: دروغگو کیست؟

واکنش آمریکا به مرگ زندانی سیاسی در ایران: دروغگو کیست؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به مرگ یک زندانی سیاسی، به طور تلویحی رهبر ایران را به دروغ‌گویی متهم کرد.

آگهی

وزارت خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به مرگ یک زندانی سیاسی، به طور تلویحی رهبر ایران را به دروغ‌گویی متهم کرد.

وحید صیادی نصیری، زندانی سیاسی و فعال حقوق بشر که در زندان لنگرود قم دست به اعتصاب غذا زده بود، روز چهارشنبه درگذشت.

در واکنش به این رخداد، مهدی کاهه، دادستان عمومی و انقلاب قم ضمن تکذیب اخبار منتشر شده درمورد درگذشت آقای نصیری در زندان، دلیل مرگ او را بیماری کبدی اعلام کرد.

آقای کاهه به رسانه‌های ایران گفته است که آقای نصیری پس از هفت روز بستری در بیمارستان به دلیل عارضه کبدی فوت شده و مرگ او ارتباطی به اعتصاب غذای او نداشته است.

با این وجود، رابرت پلدینو، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز جمعه با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز تاسف از مرگ آقای نصیری، بی عدالتی روا شده در حق او را از جمله «بازداشت خودسرانه»، «جرم واهی توهین به رهبری» و «شرایط غیرانسانی نگهداری»، مصداق بارز نقض حقوق بشر توسط حکومت ایران ارزیابی کرده است.

در این بیانیه همچنین به اظهارات رهبر ایران مبنی بر این که اگر فردی ادعا کند در این کشور فردی به دلیل انتقاد از حکومت تحت فشار و تعقیب است، دروغگوست، استناد شده و این پرسش مطرح شده که دروغگو کیست؟

وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی فرهاد میثمی، کُنشگر حقوق بشر و نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق زنان شده است.

بیشتر بخوانید:

وحید صیادی، ۳۸ ساله، که فعالیت در حوزه حقوق بشر را از طریق فعالیت در شبکه های مجازی دنبال می‌کرد، نخستین بار شهریورماه ۹۴ به اتهام «توهین به مقدسات، توهین به رهبر جمهوری اسلامی ایران و تبلیغ علیه نظام» بازداشت شد.

آقای صیادی که به هشت سال حبس محکوم شده بود، روانه زندان رجایی شهر کرج شد. او در اسفند گذشته، با بهره‌مندی از عفو نوروزی و پس از تحمل دو سال و نیم حبس کرج آزاد شد. با این حال، اداره اطلاعات شهر قم مردادماه گذشته بار دیگر او را بازداشت کرد.

آقای صیادی از دو ماه پیش و در اعتراض به نقض «اصل تفکیک جرایم» دست به اعتصاب غذا زده بود. او پس از آغاز اعتصاب غذا توسط شعبه اول دادگاه انقلاب قم به اتهام «تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری» به تحمل چهار سال و نیم حبس محکوم شده بود.

بیشتر بخوانید:هفت تن دیگر از درویشان به احکام سنگین زندان و شلاق محکوم شدند

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شماری از زندانیان سیاسی با محکومیت کمتر از ۵ سال عفو شدند

ادعای ایسنا: صیادی نصیری به دلیل «عضویت در گروهک تروریستی» بازداشت شده بود

دو خبرنگار زن که درباره جان باختن مهسا امینی گزارش نوشتند بعد از ۴۰۰ روز زندان آزاد شدند