Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

مجلس ایران در جلسه‌ای پرتنش، بار دیگر لایحه سی‌اف‌تی را تصویب کرد

مجلس ایران در جلسه‌ای پرتنش، بار دیگر لایحه سی‌اف‌تی را تصویب کرد
Copyright Mehr/ Mohammad Moheimani
Copyright Mehr/ Mohammad Moheimani
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نمایندگان مجلس ایران ایرادات شورای نگهبان در خصوص لایحه سی‌اف‌تی را برطرف و آن‌را به تصویب رساندند.

آگهی

لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم در دستور کار جلسه علنی صبح امروز مجلس قرار گرفت که نمایندگان بخشی از این لایحه را برای تامین نظر شورای نگهبان اصلاح کرده و در مورد ایراد دیگر شورای نگهبان بر مصوبه‌ قبلی خود اصرار کردند.

روز چهارشنبه چهاردهم آذر نمایندگان مجلس ایران در جلسه‌ای پرتنش بار دیگر موضوع اصلاحات لایحه سی‌اف‌تی یا همان الحاق ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تامین مالی تروریسم را در دستور کار خود قرار دادند که بعد از جدال‌های فراوان، بار دیگر به تصویب این لایحه رای دادند.

این جلسه پرتنش در حالی برگزار شد که وقتی قرار شد تصمیم کمیسیون مبنی بر اصرار به نظر مجلس به رای گذاشته شود نمایندگان مخالف سی‌اف‌تی مقابل درب خروج تجمع کرده و خواستند از جلسه خارج شوند یا به اصطلاح دست به آبستراکسیون بزنند تا مجلس از حد نصاب بیفتد. این اقدام مخالفان با تذکرات متعدد لاریجانی مواجه شد و نهایتا تصمیم کمیسیون به رای گذاشته و البته تصویب شد.

بیشتر بخوانید:

در این جلسه که فضای مجلس هم به تنشیج کشیده شد مخالفان با فریاد، اعتراض خود را به رای نمایندگان اعلام می‌کردند. در این راستا، نادر قاضی پور نماینده مردم ارومیه در مجلس کسانی که به این لایحه رای دادند را «ضعیف‌النفس» خواند. وی گفت: «ما با هرگونه لایحه‌ای که مغایر با شرع نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد مخالفیم.»

مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز در پاسخ به اظهارات قاضی‌پور گفت: «سابقه افراد نشان می‌دهد چه کسی ضعیف‌النفس است و ترسو کیست. صحبت‌های آقای قاضی‌پور توهین بود و او ما را ترسو نامید، اما سابقه افراد نشان می‌دهد که چه کسانی جبهه رفتند و چه کسانی در خواب بودند. ترسو کسانی هستند که در این مملکت زندگی می‌کنند، فقر و بدبختی و گرسنگی به وجود می‌آید و خود را به کوچه علی چپ می‌زنند و پشت تریبون از فقر و گرسنگی دفاع می‌کنند. عامل فقر و گرسنگی و بدبختی سیاست غلط ماست که باید اصلاح شود.»

صحبت‌های پزشکیان هم به نوبه خود با اعتراض نمایندگان جبهه پایداری مواجه شد و مجتبی ذوالنور نماینده قم با استفاده از عبارت «علی چپ» توسط پزشکیان اعتراض کرد و افزود: «آقای پزشکیان باید برخی ادبیات خود را اصلاح کند. به جای اینکه از لفظ علی چپ استفاده کنیم از زی زی چپ یا هوشنگ چپ استفاده کنیم».

گفتنی است پیشتر شورای نگهبان به بخش‌هایی از این لایحه ایراد گرفته بود و آن‌ را برای بررسی بیشتر به مجلس پس فرستاده بود. با تصمیم امروز مجلس ایران بخشی از لایحه که اصلاح شده به شورای نگهبان می‌رود و بخشی که مجلس همچنان روی نظر خود اصرار ورزیده راهی مجمع تشخیص مصلحت نظام خواهد شد.

نمایندگان مجلس با ۱۲۵ رای موافق، ۵۹ مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۰۶ نماینده حاضر با اصلاح بند مد نظر شورای نگهبان موافقت کردند.

در ادامه مجلس با ۱۳۴ رای موافق، ۵۸ رای مخالف و ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۰۸ نماینده حاضر بخش‌هایی از اصلاحیه مد نظر شورای نگهبان را نپذیرفت و آن‌ را برای داوری راهی مجمع تشخیص مصلحت نظام کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غیبت ۱۹ نماینده استان اصفهان در جلسه علنی مجلس ایران

لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با تامین مالی تروریسم در شورای نگهبان رد شد

شورای نگهبان: لایحه اصلاح قانون مبارزه با پولشویی مغایر با موازین شرع و قانون اساسی است