نمایندگان دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان مشخص شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نمایندگان دولت افغانستان برای مذاکره با طالبان مشخص شدند

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در جریان کنفرانس بین‌المللی ژنو اعضای گروه مذاکره کننده این کشور برای گفت‌وگوهای صلح با طالبان را معرفی کرد.

کنفرانس ژنو با هدایت سازمان ملل متحد و با حضور شخصیت‌های بلندپایه سیاسی کشورهای همسایه افغانستان،‌ آمریکا و اتحادیه اروپا برگزار شد. 

آقای غنی می‌گوید اعضای هیات مذاکره کننده را پس از مشورت با گروه‌های مختلف جامعه افغانستان برگزیده است. 

طالبان از ماه‌ها پیش و در حالی که تلاش‌های دولت وحدت ملی و کشورهای ذینفع در افغانستان برای آغاز گفت‌و‌گوهای صلح دوچندان شده، حملات خود به نیروهای نظامی، کارکنان دولت و نظامیان بین‌المللی را به شدت افزایش داده است.

هیات مذاکره کننده دولت افغانستان ۱۲ عضو دارد و ریاست آن بر عهده عبدالسلام رحیمی، رئیس دفتر آقای غنی است. 

**بیشتر بخوانید: **

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در نشست ژنو با حمایت از آغاز مذاکرات گفت: «افغانستان در یکی از خطیرترین دوره‌های تاریخ خویش قرار دارد و امروز شروع مذاکرات مشخص و معین، از هر زمان دیگری ضروری‌تر است.»

در ماه‌های اخیر مقام‌های دفتر طالبان در دوحه قطر دست‌کم سه بار با فرستادگان ایالات متحده آمریکا دیدار کرده اند. با این‌که دستگاه دیپلماسی آمریکا تاکنون در باره محتوای این دیدارها ساکت بوده، اما منابع نزدیک به طالبان می‌گویند آن‌ها اعلام کرده اند از مواضع فعلی خود کوتاه نخواهند آمد. 

ایالات متحده آمریکا و متحدانش در پاییز سال ۲۰۰۱ حکومت طالبان را در افغانستان سرنگون کردند. با این حال این گروه اسلام‌گرا همچنان قدرت خود را در بسیاری از نقاط این کشور اعمال می‌کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید