فیفا برای لغو ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها مهلت تعیین می‌کند

فیفا برای لغو ممنوعیت ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها مهلت تعیین می‌کند
Copyright REUTERS/Ricardo Moraes
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کميسيون مشاوره حقوق بشری فيفا همچنین اعلام کرد که این فدراسیون باید ضرب‌الاجل مشخصی برای ایران تعیین کند که همتراز با توقعات فیفا در مورد مسائل حقوق بشری است.

آگهی

کميسيون مشاوره حقوق بشری فيفا خواسته است که یک ضرب‌الاجل برای ایران در رابطه با صدور مجوز ورود زنان به ورزشگاه‌ها تعیین کند.

فدراسیون بین‌المللی فوتبال در گزارش امروز خود با اشاره به موضوع ممنوعیت حضور تماشاچیان زن در میادین ورزشی در زمان برگزاری مسابقات فوتبال آورده است: «فیفا به طور خاص تبعیض، از جمله تبعیض براساس جنسیت را تحریم می‌کند.»

ورود زنان به بسیاری از ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات فوتبال از سال‌های ابتدایی پس از انقلاب ایران ممنوع اعلام شد و این ممنوعیت همچنان ادامه دارد.

در سال‌های اخیر اجازه ورود تعداد معدودی از زنان به ورزشگاه‌ها به صورت مجدد صادر شد. به عنوان مثال روز شنبه ۱۹ آبان ماه سال جاری برخی زنان اجازه یافتند وارد ورزشگاه آزادی شوند تا از نزدیک به تماشای بازی فوتبال تیم‌های پرسپولیس و کاشیما بنشینند.

بیشتر بخوانید:

بسیاری از زنان ایرانی فوتبال ایران را در میادین ورزشی خارجی دنبال می‌کنند اما از ورود به ورزشگاه‌های داخلی محرومند

هیئت هشت نفره فیفا متشکل از کارشناسان مستقل از سازمان ملل متحد، اتحادیه‌های کارگری و حامیان فیفا نیز اشاره کردند که شاهد حضور زنان در مسابقات مشابهی در دوران زمان برگزاری مسابقات مقدماتی جام جهانی در میادین ورزشی در ایران بودند.

فیفا این اعمال را مثبت ارزیابی کرده است ولی در عین حال تاکید می‌کند که «این نتایج دال بر پایان بخشیدن رسمی به تبعیض جنسیتی نیست.»

کميسيون مشاوره حقوق بشری فيفا همچنین اعلام کرد که این فدراسیون باید مهلت مشخصی برای ایران تعیین کند که همتراز با توقعات فیفا در مورد مسائل حقوق بشری است.

این کمیسیون همچنین از فیفا خواسته است تا در صورت عدم رفع تبعیض، جریمه‌های خاصی برای ایران در نظر بگیرد.

براساس مقررات فیفا تبعیض علیه افراد براساس مواردی چون جنسیت، نژاد، ملیت و گرایش جنسی می‌تواند مجازاتی مانند «تعلیق یا اخراج» در برداشته باشد با این حال قوانین انضباطی می‌تواند تنبیهات سبک‌تری مانند جریمه کردن یا بستن موقتی ورزشگاه نیز اعمال کند.

فیفا در سال‌های اخیر نسبت به نقض قوانین خود با شدت بیشتری برخورد کرده است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ سپ بلاتر رئیس سابق فیفا به دلیل اتهامات فساد مالی مدیران بلندمرتبه فیفا تحت فشار این فدراسیون از سمت خود کناره‌ گرفت.

فیفا هنوز تاریخ ضرب‌الاجل و میزان جریمه احتمالی برای ایران را اعلام نکرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اینفانتینو: شاید جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را با ۴۸ تیم برگزار کردیم

منابع حقوق بشری از توقیف لوح جایزه اروپایی ساخاروف و بازجویی از وکیل خانواده مهسا امینی خبر می‌دهند

واکنش رئیس پارلمان اروپا به ممنوع‌الخروج شدن خانواده مهسا امینی: حقیقت را نمی توان پنهان کرد