Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

ترکیه کشیش آمریکایی را آزاد کرد

 ترکیه کشیش آمریکایی را آزاد کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دادگاه ترکیه روز جمعه دستور پایان حصر خانگی و ممنوعیت خروج کشیش آمریکایی از کشور را صادر کرد. اندرو برانسون، کشیش آمریکایی در این دادگاه به ۳ سال زندان محکوم شد اما همزمان مقامات قضایی ترکیه دستور آزادی وی را صادر کردند.

آگهی

دادگاه ترکیه روز جمعه دستور پایان حصر خانگی و ممنوعیت خروج کشیش آمریکایی از کشور را صادر کرد.

اندرو برانسون، کشیش آمریکایی در این دادگاه به ۳ سال زندان محکوم شد اما همزمان مقامات قضایی ترکیه دستور آزادی وی را صادر کردند.

این کشیش آمریکایی ۵۰ ساله از اهالی ایالت کارولینای شمالی است و بیش از ۲۰ است که در ترکیه زندگی می‌کند. او از دو سال پیش به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام علیه دولت اردوغان زندانی بوده و از ماه ژوئیه تحت بازداشت خانگی قرار گرفته بوده است.

حکم این دادگاه را شاید بتوان اولین قدم به سوی بهبود روابط هم‌پیمانان ناتو دانست.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا که در تلاش برای آزادی این کشیش علیه ترکیه تحریم وضع کرده بود در حساب توئیتر خود نوشت: «کشیش برانسون آزاد شد. او به زودی به خانه باز خواهد گشت.»

شاهدان حاضر در دادگاه به خبرگزاری رویترز گفتند کشیش برانسون با کت و شلوار و کروات قرمز در دادگاه حاضر شد و قبل از اعلام حکم گفت: «من بی‌گناه هستم. من حضرت مسیح را دوست دارم. من ترکیه را دوست دارم.»

شاهدان گفتند که آقای برانسون پس از اعلام حکم گریسته است. وکلای این کشیش اعلام کردند اندور برانسون سوار هواپیما شده و ترکیه را به قصد آمریکا ترک کرده است.

اختلافات دیپلماتیک حاصل از پرونده دستگیری اندرو برانسون و طرح اتهام علیه وی موجب شده بود تا ارزش لیر ترکیه به شدت کاهش یابد و بحرانی مالی را در این کشور ایجاد کند.

آقای برانسون که کشیش کلیسایی در شهر ازمیر ترکیه بود، متهم شده بود با شبه‌نظامیان کُرد ارتباط دارد و از حامیان فتح‌الله گولن، روحانی منتقد ترکیه است.

کشیش آمریکا تمام اتهامات ترکیه را رد کرده و ایالات متحده خواستار آزادی فوری او شده بود. به گفته خبرگزاری رویترز شاهدان در دادگاه به قاضی گفتند که شهادت‌های علیه کشیش برانسون که به آنها نسبت داده شده بود «نادرست» است.

آزادی کشیش برانسون برای دونالد ترامپ یک پیروزی محسوب می‌شود. رییس جمهوری آمریکا با تاکید بر تلاش برای آزادی او، از سوی رهروان مسیحیت انجیلی در ایالات متحده حمایت شده بود.

شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا روز پنج‌شنبه مدعی شده بود واشنگتن و آنکارا طی مذاکراتی محرمانه به توافقی برای آزادی کشیش رسید‌ه‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه یک روزنامه‌نگار چپ‌گرای اتریشی را آزاد کرد

کاهش مجدد بهای لیر در پی تهدید آمریکا به تحریم‌های بیشتر علیه ترکیه

شکل‌گیری جهان تُرک با محوریت آنکارا؛ چرا منافع غرب در حمایت از همگرایی ترک‌ها در آسیای مرکزی است؟