ترکیه یک روزنامه‌نگار چپ‌گرای اتریشی را آزاد کرد

ترکیه یک روزنامه‌نگار چپ‌گرای اتریشی را آزاد کرد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماکس زیرنگاست دانشجو و روزنامه نگار اتریشی از سه سال پیش در ترکیه اقامت دارد.

آگهی

دادگاهی در ترکیه حکم به آزادی یک روزنامه‌نگار چپ‌گرای رادیکال اتریشی داد.

ماکس زیرنگاست به اتهام عضویت در یک گروه تروریستی در ماه سپتامبر در آنکارا بازداشت شد. وی چند مقاله علیه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه را با امضای خود منتشر کرده بود.

وکیل آقای زیرنگاست گفته است دادگاه حکم به آزادی موکلش داده اما وی باید تا زمان برگزاری محاکمه همچنان تحت نظر باشد.

روزنامه حریت ترکیه گزارش کرده ماکس زیرنگاست ۲۹ ساله به دلیل عضویت در یک سازمان تروریستی تفهیم اتهام شده اما هیچ زمانی برای رسیدگی به این اتهام برای وی تعیین نشده است.

سباستین کورتز، وزیر خارجه اتریش با استقبال از تصمیم دادگاه آنکارا برای آزادی این شهروند اتریشی ابراز امیدواری کرد که محاکمه این روزنامه نگار عادلانه و منطبق بر معیارهای حقوقی باشد. وی به خبرنگاران گفت: «افراد زیادی بدون دلیل و مدرک در ترکیه زندانی هستند.»

ماکس زیرنگاست دانشجو و روزنامه نگار اتریشی از سه سال پیش در ترکیه اقامت دارد. وی مقالات متعددی در نشریات چپ‌گرای رادیکال، از جمله مجله آلمانی زبان «انقلاب» (Re:volt) منتشر کرده است. وی ماه گذشته با انتشار مقاله‌ای در واشنگتن پست اعلام کرد پرسش‌های بازجوها عمدتا بر دلیل نوشته وی در مجله چپ‌گرای آمریکایی ژاکوبن در انتقاد از اردوغان متمرکز بود. 

پس از کودتای نافرجام ترکیه در ژوئیه ۲۰۱۶، ده‌ها هزار نفر در این کشور بازداشت یا از مقام خود در نهادهای دولتی و قضایی برکنار شدند. شماری از افرادی که تحت تعقیب قرار گرفتند، اتباع کشورهای آمریکای شمالی و اروپا بودند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه یک خبرنگار را به‌ اتهام «افشای اسرار دولتی» بازداشت کرد

ترکیه کشیش آمریکایی را آزاد کرد

اتریش؛ آزمون آئین‌نامه رانندگی به زبان ترکی حذف شد