Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

استانبول، شهر مهربان با حیوانات خیابانی

استانبول، شهر مهربان با حیوانات خیابانی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اکین کوچک، یک عکاس اهل ترکیه که زندگی این حیوانات را به زیبایی به تصویر کشیده، برخی از عکس‌هایش از را در اختیار یورونیوز قرار داده است. شما می‌توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام خانم اکین کوچک آثار دیگر او را مشاهده کنید.

آگهی

«برای حمایت از حیوانات سلفی خود را با ما به اشتراک بپذارید». این شعار روز جهانی حیوانات امسال است. روزی که در آن به جهانیان یادآوری می‌شود که حیوانات نیز همانند ما از این کره خاکی سهم دارند و باید حق حیات آنان محترم شمرده شود.

چهارم اکتبر مصادف با ۱۲ مهرماه روز جهانی حیوانات است. هاینریش زیمرمن آلمانی نخستین کسی بود که در ۲۵ مارس ۱۹۲۵ این روز را در ورزشگاه کاخ برلین سازماندهی کرد. در آن رویداد بیش از ۵ هزار نفر شرکت کردند. گرچه قرار بود این رویداد برای هماهنگی با عید فرانسیس آسیزی، یکی از مشهورترین و مقدس‌ترین شخصیت‌های عالم مسیحیت و در عین حال از حامیان طبیعت و حیوانات، در روز ۴ اکتبر برگزار شود، اما به دلیل بروز پاره‌ای از مشکلات به مارس سال بعد از ان موکول شد.

از سال ۱۹۲۹ این روز در چهارم اکتبر هر سال گرامی داشته می‌شود. زیمرمن به طور خستگی‌ناپذیری برای ارتقاء این روز تلاش کرد و در نهایت در سال ۱۹۳۱ کنگره بین‌المللی حفاظت از حیوانات در فلورانس ایتالیا، پیشنهاد او برای ایجاد روز جهانی حیوانات را پذیرفت.

اکنون روز جهانی حیوانات یک رویداد جهانی است که در راستای حراست و حمایت از حیوانات فعالیت می‌کند. این روز از سال ۲۰۰۳ تحت حمایت مالی و رهبری بنیاد «نیچر واچ» در بریتانیا قرار دارد.

تاریخچه قوانین مدون حمایت از حیوانات

نخستین بار توماس ونتورث، نماینده پارلمان ایرلند در سال ۱۶۳۵ قانونی برای ممانعت ازکشیدن پشم از گوسفندان زنده را در ماسوچوست آمریکا که در آن زمان بخشی از امپراطوری بریتانیا بود، مطرح کرد.

حدود دو قرن بعد ریچارد مارتین، نخست‌وزیر وقت ایرلند قانون مشابهی در حمایت از گاوها و دیگر احشام و مخالفت با رفتارهای وحشیانه با این حیوانات به مجلس ارائه داد. وی دو سال بعد یعنی در ۱۸۲۴ یک انجمن در حمایت از رفاه حیوانات تاسیس کرد و ملکه ویکتوریا در سال ۱۸۴۰ حمایت خود را از فعالیت‌های این انجمن اعلام کرد.

همچنین آلبرت ناپات، وزیر امور خارجه آلمان، در سال۱۸۳۷ نخستین انجمن رفاه حیوانات آلمانی را تاسیس کرد. این فعالیت‌ها تا نیمه قرن بیستم به دلیل وقوع دو جنگ جهانی تا حدی مسکوت ماند، اما پس از آن به تدریج در کشورهای مختلف جهان قوانینی در حمایت از حیوانات و مقابله با خشونت علیه آنها وضع گردید.

استانبول؛ بهشت حیوانات خیابانی

حیوانات خیابانی و بی ‌سرپرست از مظلوم‌ترین موجودات کره زمین هستند. سگ‌ها و گربه‌هایی که به واسطه همزیستی با انسان اهلی شده و جایی در طبیعیت وحشی ندارند و در عین حال بخاطر صنعتی شدن جوامع و گسترش شهرنشینی از مزارع و باغ‌ها رانده ودر گوشه خیابان‌ها جای گرفته‌اند.

جوامع شرقی و غربی در برابر این حیوانات رفتارهای متفاوتی دارند. برخی با نامهربانی آنان را از خود رانده و آزار می‌دهند و در مقابل در نقاط دیگر با یافتن سرپرست برای آنها به بهبود وضع و حالشان کمک می‌کنند.

بنا بر تخمین‌ها بیش از ۳۰۰ هزار سگ و گربه خیابانی در استانبول زندگی می‌کنند. مقامات استانبول اما روش دیگری را برای رسیدگی به وضعیت این حیوانات در نظر گرفته‌اند: زندگی مسالمت‌آمیز میان انسان و حیوانات خیابانی.

اگر از ساکنان این شهر تاریخی در مورد حیوانات خیابانی بپرسید این جمله را به کرّات خواهید شنید: «بدون گربه‌ها و سگ‌ها استانبول روح ندارد». مردمان شهری که در سال ۲۰۱۰ به عنوان «پایتخت فرهنگی اروپا» نامگذاری شد، به حضور گربه‌ها و سگ‌های خیابانی در کنار خانه‌ها و کافه‌ها عادت دارند و آن را بخشی از زیبایی شهر می‌دانند.

مردم استانبول همواره با فراهم کردن غذا و آب در خیابان‌ها زندگی را برای این حیوانات ساده می‌کنند. مبالغ جمع شده در قوطی‌های کوچک انعام در رستوران‌ها و کافه‌ها برای درمان حیوانات خیابانی بیمار مصرف می‌شود. به نظر می‌رسد ساکنان این شهر نگهداری از حیوانات را وظیفه خود می‌دانند.

شهرداری استانبول به دلیل مخالفت با سیاست‌هایی چون کشتار حیوانات خیابانی به بهانه کنترل جمعیت آنها، تلاش می‌کند زندگی سالم و راحتی را برای این حیوانات فراهم کند. در همین راستا ماموران شهرداری حیوانات خیابانی را جمع‌آوری کرده و پس از تزریق واکسن و مداوای بیماری‌های احتمالی و همچنین شماره‌گذاری و پلاک کردن گوش‌هایشان دوباره آنها را در شهر رها می‌کنند.

همچنین شهرداری استانبول جعبه‌هایی هوشمندی را برای بازیافت بطری‌های پلاستیک در شهر تعبیه کرده که به ازای انداختن هر بطری‌ مصرف شده در آن به سگ‌ها غذای مجانی داده می‌شود. به این ترتیب علاوه بر کمک به حل بحران‌های محیط زیستی به تغذیه این مهمانان کوچک نیز می‌گردد.

اکین کوچک، یک عکاس اهل ترکیه که زندگی این حیوانات را به زیبایی به تصویر کشیده، برخی از عکس‌هایش از را در اختیار یورونیوز قرار داده است. شما می‌توانید با دنبال کردن صفحه اینستاگرام خانم اکین کوچک آثار دیگر او را مشاهده کنید.

Photo by Ekin Kucuk
سگ‌های خیابانی استانبول جمع‌آوری و مداوا شده و پس از شماره‌گذاری به سطح شهر بازگردانده می‌شوندPhoto by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
غذا دادن به حیوانانت خیابانی سنت مردم استانبول استPhoto by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk
Photo by Ekin Kucuk

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایتالیا؛ مرغ‌ها با شلیک تانک هلاک شدند

ترکیه یک کلیسای دیگر از دوران بیزانس را به‌عنوان مسجد افتتاح کرد

درگیری پلیس با تظاهرات‌کنندگان در استانبول؛اتحادیه‌های کارگری یاد قربانیان ۱ مه ۱۹۷۷ را گرامی داشتند