Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به یورونیوز: آمادگی تنش زدایی با آمریکا را داریم

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس
حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس Copyright عکس از خبرگزاری خانه ملت
Copyright عکس از خبرگزاری خانه ملت
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«هیچ تابویی در مذاکرات ایران و آمریکا وجود ندارد. ایرانیان در برجام تابوشکنی کردند و اگر مذاکره و تنش زدایی در راستای منافع ملی کشور باشد طبیعتا ایرانی ها از مذاکراتی که در راستای منافع ملی کشورشان باشد استقبال می کنند.»

آگهی

گزارش از فرشته قاضی

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در مصاحبه با یورونیوز گفت که هیئت ایرانی در اجلاس پیش روی مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد وارد فضای تنش مبتنی بر سخنرانی نخواهد شد.

آقای فلاحت پیشه به یورونیوز گفت که هیچ تابویی در مذاکرات ایران و آمریکا وجود ندارد و هیئت ایرانی باید با حضوری جدی، آمادگی تنش زدایی با هر بازیگری در عرصه بین المللی حتی آمریکا را داشته باشد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران روز یکشنبه پیش از ترک ایران برای حضور در هفتاد و سومین مجمع عمومی سازمان ملل، با اشاره به تحریم های امریکا علیه ایران اعلام کرد که «آمریکایی‌ها از این کارشان پشیمان خواهند شد و کار بسیار غلط و اشتباهی را انتخاب کردند و در این سفر هم در دیدارهای دوجانبه و هم در سخنرانی مجمع عمومی و فرصت‌های مصاحبه به این جنایت و تخلف آمریکا و نقض حقوق بین‌الملل اشاره خواهیم کرد و همچنین با کشورهای دوست‌مان برای ادامه کار برجام صحبت خواهیم کرد.»

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در مصاحبه با یورونیوز گفت: «ایران در مجمع عمومی سازمان ملل حضوری عالی رتبه خواهد داشت و اعتقاد من این است که ایرانی ها باید حضور جدی داشته و باب دیپلماسی را نبندند و برای تنش زدایی با هر بازیگری حتی امریکا آمادگی داشته باشند ولی در عین حال از مواضع بر حق خود و موضع مشارکت جویانه ایران در برجام و البته عهدشکنی آمریکا که بخشی از عهدشکنی های ترامپ است باید نقد منطقی و جدی داشته باشند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است که ریاست جلسه شورای امنیت درباره ایران را شخصا بر عهده خواهد گرفت.

او این مطلب را در حساب توییتر خود در روز جمعه، ۲۱ سپتامبر اعلام کرد.

خبرنامه یورونیوز را هر روز در ایمیل خود دریافت کنید

هیئت ایرانی وارد فضای تنش در سازمان ملل نخواهد شد

اصولگرایان تندرو همچون حسین شریعتمداری، مدیرمسول روزنامه کیهان خواستار عدم حضور حسن روحانی در اجلاس سازمان ملل شده بودند. حشمت الله فلاحت پیشه اما به یورونیوز گفت که «حضور ایران در مجمع عمومی سازمان ملل در سطح رئیس جمهور باید باشد و در شورای امنیت، وزیر خارجه ایران باید حضور داشته و از دیپلماسی ایران دفاع کند.»

به گفته او «به رغم اینکه امریکایی ها ادعا کرده اند موضوع ایران را در دستور قرار می دهند در این دوره گفتمان حاکم بر سازمان ملل متحد، گفتمانی است که مولفه های مثبتش برای ایران بیشتر از گذشته است. مولفه های منفی برای آمریکا هم بیشتر از گذشته خواهد بود.»

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: «من فکر می کنم هیئت ایرانی وارد یک فضای تنشی مبتنی بر سخنرانی نمی شود. ایران به اندازه کافی هم از لحاظ تئوریک و هم از لحاظ مصداقی، برای دفاع از سیاست مشارکت جویانه خود در دنیا یعنی چیزی که دنیای امروز نیاز دارد و مشارکت برای مقابله با بحران ها و به خصوص منع اشاعه، ادله و مصداق دارد و چون ایران به اندازه کافی ادله دارد شرایط حضور آقای روحانی خیلی متفاوت از گذشته به خصوص ۴ ساله دوم آقای احمدی نژاد است. در ۴ ساله دوم آقای احمدی نژاد ما دیدیم که یک سری سخنرانی ها فقط از سوی ایران مطرح می شد اما الان من معتقدم که ادله و مصادیقی از سوی رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران مطرح می شود که به زبانی مواضع ایران یعنی روحانی و ظریف بیش از مواضع ترامپ و پمپئو به گفتمان دیپلماتیک روز دنیا نزدیک است.»

«ترامپ برنامه‌ای برای مذاکره ندارد»

مقامات آمریکایی بارها آمادگی خود را برای مذاکره با مقامات ایران اعلام کرده اند و حشمت الله فلاحت پیشه در این زمینه به یورونیوز گفت: «به هرحال معنای مذاکره مشخص است. آقای ترامپ پلن و برنامه ای برای مذاکره ندارد حتی با کره شمالی هم مشخص شد که نداشت. ایشان صرفا مذاکره را به گونه ای مقتدرانه مطرح می کند بدون اینکه برنامه ای داشته باشد درباره ایران البته بی برنامه تر از کره شمالی هم مطرح می شود. من معتقد هستم که الان آمریکا برنامه و راهبری برای مذاکره ندارند و فقط لفظ مذاکره را به کار گرفته اند.»

او در پاسخ به این سوال که وقتی از آمادگی برای تنش زدایی حتی با آمریکا سخن می گویید به این معنی است که احتمال مذاکره با مقام های آمریکایی در اجلاس پیش روی سازمان ملل وجود دارد؟ گفت: «هیچ تابویی در مذاکرات ایران و امریکا وجود ندارد. ایرانیان در برجام تابوشکنی کردند و اگر مذاکره و تنش زدایی در راستای منافع ملی کشور باشد طبیعتا ایرانی ها از مذاکراتی که در راستای منافع ملی کشورشان باشد استقبال می کنند ولی واقعیت این است که مولفه های موجود و تحلیل محتوای مواضع مقامات آمریکایی چنین چیزی را به ما نشان نمی دهد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس به یورونیوز: بسیاری از موانع روابط ایران و تاجیکستان رفع شدند

دلیل مراجعه نماینده سراوان به گمرک چه بود؟

پاسخ جان کری به دونالد ترامپ: اگر می‌خواهی چیزی درباره برجام یاد بگیری کتاب مرا بخر