Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دلیل مراجعه نماینده سراوان به گمرک چه بود؟

عکس از خانه ملت
عکس از خانه ملت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همه‌چیز از انتشار یک ویدیوی ۶۰ ثانیه‌ای شروع شد. در این ویدیو چند نفر دیده می‌شوند؛ محمد باسط درازهی نماینده سراوان، ارباب رجوع، کارمند و ارباب رجوع دیگری که نماینده را بیرون می‌کند. نماینده مجلس البته در آن ویدیو با ادبیات تندی با کارمند گمرگ حرف می‌زند.

آگهی

همه‌چیز از انتشار یک ویدیوی ۶۰ ثانیه‌ای شروع شد. در این ویدیو چند نفر دیده می‌شوند؛ محمدباسط درازهی نماینده سراوان، ارباب رجوع، کارمند و ارباب رجوع دیگری که نماینده را بیرون می‌کند. نماینده مجلس البته در آن ویدیو با ادبیات تندی با کارمند گمرگ حرف می‌زند.

بر اساس آنچه در این ویدیو دیده و شنیده می‌شود، کارمند گمرک در پاسخ به اصرار نماینده مجلس که «گیت را باز کن من بروم داخل» می‌گوید که من باید اجازه بگیرم و سپس گیت را باز کنم. نماینده اصرار می‌کند و کارمند با کلمات «نمی‌توانم عزیز من، برادر من، ما که از شما دستور نمی‌گیریم» پاسخ می‌دهد. اینجاست که نماینده می‌گوید «تو گ... می‌خوری از من دستور نمی‌گیری. تو غلط می‌کنی از من دستور نمی‌گیری. مرتیکه عوضی.»

کارمند مورد توهین قرار گرفته خطاب به ارباب رجوع می‌گوید: «ایشان نماینده مجلس است که این گونه صحبت می‌کند.» اینجا یکی از ارباب رجوع‌ها می‌گوید: «خاک بر سر مملکتی که تو نماینده مجلس‌اش هستی.» نماینده مجلس هم می‌گوید: «خاک بر سرش بشه، بله»

تا پای استیضاح وزیر اقتصاد ایستاده‌ام

نماینده سراوان پس از انتشار این ویدیو و واکنش‌ها به آن در شبکه اجتماعی، با یک ودیوی دیگر به آن پاسخ داد. در این ویدیو درازهی گفته «تا پای استیضاح وزیر اقتصاد و اخراج رئیس گمرک و کارمند هتاک ایستاده‌ام.»

در فیلم محمدباسط درازهی نماینده مردم سراوان (لیست امید) در حال مشاجره با یک کارمند گمرک است. در نهایت با دخالت یک فرد دیگر نماینده سراوان از ساختمان بیرون می‌رود.

در همین حال ۴۰ نماینده مجلس طی نامه‌ای خواستار استیضاح فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و حمایت از نماینده‌ سراوان شدند. علی کرد، نماینده خاش گفت: «با توجه به اتفاق روز گذشته در گمرک استان و برخورد با محمد باسط درازهی ۴۰ نفر از نمایندگان طرح استیضاح وزیر اقتصاد، عزل حراست گمرک و عزل رئیس گمرک را کلید زدند.»

عکس از خانه‌ملت

۴۰ دقیقه معطلم کردند و توهین قومی مطرح بود

درازهی پس از افزایش واکنش‌ها به این فایل تصویری در شبکه‌های اجتماعی، با انتشار ویدیویی چنین موضع گرفت: «بنده حدود ۴۰ الی ۴۵ دقیقه جلوی در معطل بودم. دو کارمندی که در آنجا حضور داشتند در واکنش به پیگیری بنده با رییس گمرک ضمن توهین گفتند که هر چه می‌کشیم از دست امثال شماست. بحث و چالش حدود سه دقیقه به طول انجامید. افرادی که مبادرت به فیلمبرداری کرده بودند با تدوین فیلم قسمت‌هایی را که بنده را مورد توهین قرار داده بودند، حذف کرده‌اند. با ترفندهای کامپیوتری فیلم را تحریف و کلمات را همگام‌سازی کرده‌اند. کارمندی که تصویرش در فیلم مشخص است با ادبیات بسیار سخیف، بیان دشنام، از ملاقات بنده با رئیس گمرک ممانعت کرد. در نهایت درگیری پیش آمد و بنده را با بی‌احترامی از اداره بیرون انداختند.»

او همچنین گفته بود مسائل قومی و مذهبی در ماجرا دخیل بوده و مساله توهین به قوم بلوچ و مذهب اهل سنت را به میان کشید. در پاسخ، برخی رسانه‌ها نیز گفته‌اند که کارمند هم خودش از اهل سنت بوده است. نماینده سراوان در مجلس گفته بود که امروز با این توهین برخورد نکنید، فردا نوبت شما است.

نماینده لکسوز سوار

با این حال گرچه نماینده سراوان گفته که به خاطر پیگیری امور مردمی به گمرگ رفته بود، خبرگزاری مهر با انتشار عکس و مستنداتی خواهان مشخص شدن دلایل حضور نماینده در گمرگ شده است.

مهر در گزارشی همراه با تصاویری از دوربین مدار بسته اعلام کرد که درازهی، نماینده سراوان همراه با شخصی به نام آقای حاجب که در حوزه واردات خودرو فعال است، سوار بر خودروی لکسوز آبی، بدون هماهنگی قبلی به درب پارکینگ ساختمان شماره ۲ گمرک مراجعه و قصد دیدار با آقای میراشرفی، رئیس کل گمرک را داشتند. این خبرگزاری همچنین اعلام کرده که «مدت زمان حضور این نماینده درگمرک ۴۵ دقیقه نبود و۱۰ دقیقه بوده است.»

تا زمان تنظیم این گزارش، آقای درازهی واکنش به خبر خبرگزاری مهر نشان نداده است.

فیلم از جلسه غیرعلنی مجلس و جنجال دوباره

دیروز مجلس در یک جلسه غیرعلنی بنا داشت ماجرای پیش آمده برای نماینده سراوان را بررسی کند. اما فیلمی از همان جلسه غیر علنی به بیرون درز کرد و مانند ویدیوی نخست در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد. در‌آن ویدئو علی لاریجانی، رییس مجلس دهم خواستار برخورد با انتشار دهنده فیلم اولیه شده است. لاریجانی به صراحت خطاب به وزیر اقتصاد می‌گوید: «این کلیپ را کی داده؟ باید مشخص شود چه کسی این کلیپ را پخش کرده. شوخی نیست. آقای وزیر اگر حراست آن را منتشر کرده باید برخورد شود.»

رییس گمرگ برکنار نشود، استعفا می‌دهم

در بخش دیگری از ویدیوی درز کرده از جلسه غیرعلنی مجلس هم نماینده سراوان پشت تریبون رفته و می‌گوید «اگر وزیر کارمند هتاک و رییس گمرگ را برکنار نکند، من همین امروز استعفا خواهم داد. گچ و تخته دانشگاه منتظر من است و من را سلام می‌کند.» هرچند در همین حال برخی کاربران توییتر به مقاله‌ای اشاره‌ دارند که زیر نظر او نوشته شده و مواردی از سرقت ادبی در‌ آن دیده می شود. یورونیوز مستنداتی در اختیار ندارد تا این ادعا را تایید‌ کند.

علیرضا سلیمی، عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نیز درباره درز فیلم از جلسه غیرعلنی مجلس به ایسنا گفت: «نشر مطالب از جلسه غیرعلنی توسط هر فردی و با هر انگیزه‌ای غیر قابل دفاع است.» در حال حاضر مساله اصلی شناسایی نماینده یا نمایندگانی است که فیلم جلسه غیرعلنی را منتشر کرده‌اند.

وزیر اقتصاد: عذرخواهی نکردم

اعتراض‌ها به واکنش‌ها به ویدیوی جنجالی نماینده مجلس و واکنش‌های بعدی به آن در میان نمایندگان مجلس ایران نیز واکنش‌هایی به دنبال داشته است؛ محمد قسیم عثمانی، نماینده بوکان با انتقاد تند از رویه مجلس در رسیدگی به این مساله و مسکوت گذاشتن مرگ دانش‌آموزان زاهدانی گفت: «۴ دانش‌آموز در آتش‌سوزی زاهدان سوختند اما ما سکوت می‌کنیم و از آن طرف نسبت به توهین به یکی از همکارانمان آن‌چنان واکنشی نشان می‌دهیم که وزیر را تهدید به استیضاح می‌کنیم.»

فرهاد دژپسند با رد شایعات مطرح شده درباره عذرخواهی او از نماینده سراوان اعلام کرد «عذرخواهی نکردم و درباره آنچه در ساختمان گمرک اتفاق افتاده بررسی و اعلام نظر می‌کنم.»

در نهایت نماینده سراوان در کانال تلگرامی‌اش به خاطر حوادث اخیر از مردم ایران و نمایندگان مجلس عذرخواهی کرد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خشونت‌های مرگبار در استان سیستان و بلوچستان ایران را محکوم کرد

غیبت ۱۹ نماینده استان اصفهان در جلسه علنی مجلس ایران

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به یورونیوز: آمادگی تنش زدایی با آمریکا را داریم