Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس به یورونیوز: بسیاری از موانع روابط ایران و تاجیکستان رفع شدند

رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس به یورونیوز: بسیاری از موانع روابط ایران و تاجیکستان رفع شدند
Copyright 
نگارش از Farahmand Alipour
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از زمان استقلال تاجیکستان، دو کشور روابط گرمی با یکدیگر داشتند اما سه سال پیش و پس از دعوت از محی الدین کبیری، رهبر نهضت اسلامی تاجیکستان و از رهبران اپوزسیون دولت امام‌علی رحمان به «کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی» در تهران، روابط دو کشور رو به سردی نهاد.

آگهی

_گزارش از فرهمند علیپور
_

حشمت الله فلاحت پیشه، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در مصاحبه با یورونیوز ابراز امیدواری کرد که موانع روابط ایران و تاجیکستان به‌زودی رفع شوند.»

وی در این‌باره گفت: «یک سری اختلافات بین ایران و تاجیکستان شکل گرفت که باعث شد روابط دو کشور به سردی بگرایید به عقیده من در اختلاف میان دو کشور اغراق شکل گرفت. منتها در طول این مدت عزم مقامات ایران بر تنش زدایی بود و شخصا در این چند ماه که رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شدم دو بار با سفیر تاجیکستان دیدار کردم و تاکید کردیم که مانعی در مسیر روابط دو کشور نمی‌بینم و اختلاف غیر قابل حلی در روابط دو کشور نیست. ما روابط خاص و علائق خاص داریم از سرمایه گذاری های زیرساختی و اقتصادی تا موضوع تاریخی و فرهنگی به عنوان دو ملت فارس زبان، این روابط و علائق نمی گذارد که روابط ما اینگونه سرد تداوم یابد. هدف ما هم گسترش روابط و رفع اختلاف است.»

سراج الدین مهرالدین، وزیرخارجه تاجیکستان روز چهارشنبه در جریان یک نشست خبری گفت که کشورش می کوشد تا روابطی بهتر با ایران داشته باشد. از سوی دیگر رئیس مرکز پژوهش های راهبری تاجیکستان، نهادی که وابسته به ریاست جمهوری این کشور است نیز بهبود روابط با ایران را از اولویت های سیاست خارجی تاجیکستان عنوان کرده بود.

آقای فلاحت پیشه در خصوص اینکه چه شد که سه سال پیش تاجیکستان ترجیح داد تا روابط خود را با ایران کاهش دهد گفت : «در تاجیکستان گفته می شد که ایران در امور داخلی این کشور مداخله می کند و این موضوع بزرگنمایی شد. در حالی که ایران قصد مداخله در امور داخلی این کشور را نداشت و ندارد و اکنون هم دولت تاجیکستان نیز به این نکته رسیده و خیلی از موارد و مشکلاتی که مطرح می شد اکنون رفع شده است.»

از زمان استقلال تاجیکستان، دو کشور فارسی زبان ایران و تاجیکستان روابط گرمی داشتند اما سه سال پیش و پس از دعوت از محی الدین کبیری، رهبر نهضت اسلامی تاجیکستان و از رهبران اپوزسیون دولت امام‌علی رحمان به «کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی» در تهران، روابط دو کشور رو به سردی نهاد.

رئیس کمیسیون سیاست خارجی خارجی مجلس همچنین در خصوص مشکلاتی که تاجیکستان برای پیوستن ایران به پیمان همکاری شانگهای ایجاد می کرد نیز به یورونیوز گفت: «یران راهبرد به صفر رساندن اختلاف با کشورهای منطقه را دارد. با برخی کشورها نیز راهبرد رفع تنش را دنبال می کنیم، از جمله برخی کشورهای عربی که برای رفع تنش با آنها ممانعتی نمی بینیم. اما موضوع پیمان شانگهای، چیزی است فراتر از این مسئله و من فکر می کنم روند پیوستن ایران به شانگهای طبق زمان بندی مشخص شده توسط ایرانی ها در حال پیش رفتن است.»

ایران از سال ۲۰۰۵ در تلاش برای پیوستن به سازمان همکاری های شانگهای است، سازمانی که در آن کشورهای بزرگ شرقی مثل چین، هند و روسیه و کشورهای آسیای مرکزی چون ازبکستان و تاجیکستان برای گسترش همکاری ها به ویژه در زمینه اقتصادی به یکدیگر نزدیک شده اند. در سال ۲۰۰۹ دیمیتری مدودیف، رئیس جمهوری وقت روسیه تلاش های ایران را به بهانه اینکه ایران تحت تحریم های اقتصادی شورای امنیت سازمان ملل است ناکام گذاشت، در سال ۲۰۱۵ نیز که این تحریم ها برداشته شد تاجیکستان یکی از موانع اصلی حضور ایران در این پیمان است. هند و پاکستان دو کشور پرجمعیت جنوب آسیا نیز در سال ۲۰۱۷ به طور رسمی به عضویت این پیمان درآمدند.

آقای فلاحت پیشه در خصوص تاثیر عضویت ایران در شانگهای بر تحریم های آمریکا و متحدینش نیز گفت: «بعد از آغاز تحریم های آمریکایی، ایرانی ها تلاش کردند تا از هر امکانی برای گسترش مناسبات خود استفاده کنند و یکی از آنها همین سازمان های منطقه ای و همکاری های منطقه ای است که این هم بخشی از سیاست های ماست. این تحریم ها نیز تحریم های آمریکایی است، تحریم های سازمان ملل نیست، در واقع تحریم هایی است با اهداف سیاسی از سوی آمریکاست. ضمن اینکه برخی کشورهای عضو شانگهای هم خود تحت تحریم های امریکا هستند و عضویت در این پیمان می تواند منجر به راهکارهایی برای تقویت همکاری ها و کاهش آثار تحریم ها برای کشورهای عضو و از جمله ایران باشد.»

او در پاسخ به این پرسش که اگر تاجیکستان برای عضویت ایران در شانگهای رای مخالفت ندهد، به منزله پایان مشکلات عضویت ایران در این پیمان است گفت: «ایران اقتصاد هجدهم دنیا را دارد، کشوری موثر در تحولات غرب آسیا هستیم و البته کشوری هستیم که توان مقاومت و پایداری در برابر تحریم های ناجوانمردانه آمریکا را داشته ایم و همین مقاومت در برابر تحریم ها یک ابزار قدرتی است که خود جاذبه خاصی در برابر کشورهای دیگه داده است.»

مذاکرات با طالبان

نماینده اسلام آباد غرب و رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس در گفتگو با یورونیوز در خصوص مذاکرات ایران با طالبان و اینکه آیا ایران تضمین های خاصی را از طالبان نیز گرفته است گفت: «ایران هر کاری در افغانستان انجام دهد با اطلاع دولت افغانستان و با تاکید بر تمامیت ارضی و حاکمیت ملی افغانستان است و گفتگوها با طالبان نیز در همین چهارچوب شکل گرفته است. معتقدیم امنیت همه گروه‌ها و اقوام افغانستان باید در قالب سازوکارهای کلان افغانستان ایجاد شود و معتقدیم تنها راهکاری که افغانها چه طالبان و چه دولت در پیش رو دارند، مذاکره است برای همین ایران نیز از مذاکرات حمایت کرده و معتقدیم که اگر روند مذاکرات موفق آمیز باشد این به سود کل ملت افغانستان است.»

وزارت خارجه ایران روز دهم دی ماه از سفر گروهی از اعضای طالبان به تهران و گفتگو با عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران خبر داد. مقامات ایرانی تاکید کرده اند که گفتگو با طالبان به منزله همسویی با مواظع این گروه نیست اما این گروه بخشی از واقعیت افغانستان است. پیش از اظهارات مقامات وزارت خارجه ایران، علی شمخانی رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران نیز در جریان سفر خود به کابل انجام گفتگوها میان ایران و طالبان را تایید کرده بود و گفته بود که این گفتگوها ادامه خواهند یافت. در روزهای اخیر همچنین مسکو میزبان مذاکرات فشرده ای میان اعضای ارشد طالبان و دولت افغانستان است.

آقای فلاحت پیشه در خصوص تلاش های ایران برای ایجاد منطقه ای آزاد تجاری و گسترش روابط با اتحادیه «اوراآسیا» و تلاش های همزمان اسرائیل برای تجارت آزاد با این اتحادیه اقتصادی و اینکه آیا اساسا ایران عضو پیمان اقتصادی خواهد شد که اسرائیل نیز عضو آن باشد نیز به یورونیوز گفت: «ما راهبردهای مشخصی برای عضویت در سازمان های بین المللی داریم. رژیم صهیونیستی یک خط قرمز در مناسبات خارجی ایران است و با رعایت این خط قرمز است که مناسبات خارجی ایران شکل میگیرد. این موضوعی است که چهل سال است در ایران رعایت می شود، موضوعی نیست که به خاطرعضویت در یک اتحادیه خاصی مغفول واقع بشود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس به یورونیوز: آمادگی تنش زدایی با آمریکا را داریم

ایران اتهام دست داشتن در حمله تاجیکستان را رد کرد

تاجیکستان؛ اتهام اسراف اولین مقام دولتی را به دادگاه کشاند